Dlaczego kupując bilet przez internet musimy podać dane personalne?

Kupując przez internet bilet na przejazd pociągiem bardzo często jesteśmy proszeni o podanie imienia i nazwiska, a czasem również numeru dowodu osobistego. Dlaczego przewoźnik prosi nas o dane personalne?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Zasadniczym celem podawania imienia i nazwiska podczas zakupu biletu jest zabezpieczenie transakcji przed możliwością nadużyć, np. przejazdu kilku osób na podstawie tego samego biletu. Jest to szczególnie ważne w przypadku zakupu biletów u przewoźników, którzy nie mają obowiązku rezerwacji miejsc.

Dlaczego nie musimy podawać tych danych podczas zakupu biletu w kasie?
Bilety internetowe są drukowane samodzielnie albo zapisywane w formie elektronicznej przez samego podróżnego, natomiast blankiety biletowe wydawane w kasach biletowych czy biletomatach są drukami ścisłej rejestracji co powoduje, że tak wydany bilet jest zabezpieczony przed nadużyciami polegającymi na wielokrotnym kopiowaniu.

Czy podawanie danych przy zakupie jest zgodne z prawem?
Rejestrując się w serwisie akceptujemy regulamin serwisu, zazwyczaj bez czytania. Zawiera on jednak warunek, że zakup biletu będzie mógł nastąpić jedynie po podaniu danych personalnych pasażera. Podróżny, podczas kontroli w pociągu oprócz biletu musi posiadać dokument ze zdjęciem potwierdzający jego tożsamość. Takie określenie danych osobowych na bilecie jest zgodne z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r.

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. dane są podawane po to, aby później mogli sprzedać nasze dane za grube pieniądze i po cichu śmiać się nam prosto w twarz, że ludzie to idioci i podają takie dane w Internecie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: