Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Księgarnia Zbiorowy.info: Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję

Jak w 1975 roku wyglądała podróż pociągiem po Azji i Europie? Polecamy dziś niezwykłą książkę Paula Theroux, który w cztery miesiące przejechał pociągiem przez 22 kraje.

„Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję” to niezwykła powieść podróżnicza Paula Theroux z 1975 roku. Książka jest zapisem czteromiesięcznej podróży autora z Londynu do Tokio i z powrotem, którą odbył w całości pociągami, w tym słynnym Orient Expresem i koleją transsyberyjską.

I właśnie wokół pociągów, pasażerów i kolejarzy toczy się akcja powieści. Długie godziny spędzone razem w przedziale sypialnym czy też spotkanie przy herbacie w wagonie restauracyjnym były dla autora niepowtarzalną okazją do kontaktu z drugim człowiekiem, czasem bardzo intensywnego, bo niemal z definicji skazanego na przygodność i nietrwałość.

W powieści ważniejszy od wyliczania rozmaitych atrakcji turystycznych jest opis samego fenomenu podróżowania, który pozwala zobaczyć czytelnikowi to, co odmienne i obce, doświadczyć zdziwienia i zachwytu nowością. Opis podróży nie zamienia się tutaj w katalog informacji o odwiedzanych krajach, ich historii, krajobrazach i kulturze. Autor darzy kolej dużym sentymentem, co było przyczyną wyboru środka podróży. Dzięki temu, możemy też w książce znaleźć wiele ciekawych opisów pojazdów, którymi podróżuje. Odcinki podróży, niemożliwe do pokonania pociągami zostały przebyte samolotami, samochodami, promami lub autobusami.

W ramach podróży Theroux odwiedził Wielką Brytanię, Jugosławię, Afganistan, Iran, Indie, Pakistan, Laos, Singapur, Wietnam i Japonię.

Książkę można kupić w księgarni internetowej [helion_link ksiegarnia=”bezdroza” ident=”a_0ax9″]Bezdroża[/helion_link]. Kupując książkę przy użyciu powyższego linka wspierasz serwis zbiorowy.info. Cena wersji drukowanej to obecnie 34,64 zł, zaś ebooka to jedyne 29,62 zł.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More