Lubisz podróże? Zostań stewardessą/stewardem w liniach lotniczych

PLL LOT, Wizzair, Ryanair czy Emirates – co roku linie lotnicze poszukują w Polsce nowych członków personelu pokładowego. Jak zostać stewardessą lub stewardem?

Kto może zostać stewardessą/stewardem?
Linie lotnicze stawiają dość wysokie wymagania wobec kandydatów na członków personelu pokładowego. Potencjalna kandydatka lub kandydat musi mieć średnie wykształcenie i znać dobrze co najmniej język angielski (poziom B2). Znajomość dodatkowych języków obcych będzie oczywiście dodatkowym atutem.

To jednak nie koniec wymagań stawianych kandydatom. Mimo że oficjalnie nie jest to nigdzie napisane, linie lotnicze wymagają też odpowiedniej prezencji i nienagannej postawy. Niemile widziane są kolczyki i tatuaże. Dodatkowo członkowie personelu lotniczego muszą posiadać odpowiedni wzrost. Ten ostatni wymóg związany jest z wysokością sufitu w samolotach. Najczęściej wymagany jest wzrost pomiędzy 165 a 185 cm. Kandydat do podniebnej załogi będzie też musiał wykazać się umiejętnością pływania.

Na koniec jeszcze garść wymagań formalnych, czyli dobry stan zdrowia, paszport oraz zaświadczenie o niekaralności.

Szkolenie z wielu obszarów
Nowoprzyjęci kandydaci na stewardessy i stewardów będą musieli przejść na początku obszerne szkolenie teoretyczne i praktyczne. W ramach kursu kandydaci poznają zasady bezpieczeństwa na pokładzie samolotu, procedury ewakuacji, zasady współpracy z załogą samolotu oraz zasady obsługi klienta. W części linii pracownicy przechodzą też kurs sprzedaży usług linii na pokładzie.

Szkolenia obywają się w salach wykładowych oraz w symulatorach, które do złudzenia przypominają wnętrze samolotu. Po zakończeniu cyklu szkoleń odbywają się egzaminy. Po ich zdaniu nowi stewardzi i stewardessy zaczynają regularną pracę.

Total
7
Shares
Zobacz również: