Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Z Trójmiasta do Wiednia: pociągiem czy samolotem? Porównanie ofert

W grudniu 2014 roku mieszkańcy Trójmiasta uzyskali po raz pierwszy od wielu lat możliwość dotarcia koleją bezpośrednio do Wiednia. Był to wówczas jedyny bezpośredni środek transportu zbiorowego łączący nadmorską aglomerację ze stolicą Austrii. W ubiegłym roku pojawiły się jednak bezpośrednie loty linii lotniczych Wizzair, pozwalające pokonać ten dystans w ekspresowym tempie. Sprawdziliśmy osobiście jakie wady i zalety mają oba środki transportu na tej trasie.

Pociąg EIC Sobieski – podróż długa, ale oferta stabilna

W relacji Gdynia Główna – Wien Hauptbahnhof kursuje codziennie pociąg EIC Sobieski. Pociąg wyjeżdża z Gdyni Głównej po godzinie 11, by dotrzeć na najnowszy, bo otwarty w 2015 roku dworzec główny w Wiedniu 11 minut przed godziną 22. Podróż trwa zatem ponad 10 godzin. Godzina przyjazdu do Wiednia jest stała, jednak godzina wyjazdu z Gdyni jest zmienna wraz ze zmianami kolejnych edycji rozkładów jazdy. W drogę powrotną pociąg wyrusza o 8:09, by dotrzeć do Gdyni kilkanaście minut przed godziną 19. Czas przejazdu na pierwszy rzut oka może wydawać się długi, lecz należy wziąć pod uwagę, że jego trasa, prowadząca m.in. przez Warszawę, Katowice i Ostrawę wynosi ponad 1000 kilometrów. Dla porównania pociąg TLK Karpaty łączący Gdynię z Zakopanem pokonuje dystans 866 kilometrów w ponad 12 i pół godziny.

Jaki standard oferuje PKP Intercity? Okazuje się, że nie najgorszy. Skład pociągu EIC Sobieski zestawiany jest przez wagonownię Warszawa Grochów, która wystawia do jego obsługi najlepsze posiadane wagony standardu Z1 i Z2. Podstawowe zestawienie składu pociągu zawiera jeden wagon klasy pierwszej, wagon restauracyjny oraz trzy wagony przedziałowe klasy drugiej. Dodatkowo w składzie kursuje bezprzedziałowy wagon klasy drugiej, który dojeżdża z Gdyni tylko do Bohumina. W okresach wzmożonych potrzeb przewozowych do składu dołączane są wagony austriackie. Wszystkie wagony w składzie mają przedziały sześciomiejscowe i są wyposażone w klimatyzację oraz gniazdka 230V. Jako wagony klasy 1 kursują zazwyczaj wagony typu Z1A Henschel, Z2A Bautzen91, 136A. Wagon restauracyjny to w większości przypadków najnowocześniejszy wagon restauracyjny typu 406A, które wprowadzono do ruchu w 2017 roku. Wagony klasy drugiej to przede wszystkim zmodernizowane w 2017 roku wagony 144A oraz wagony Z1B Henschel, a także przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych wagon XBN. Rzadziej zdarzają się zmodernizowane przed 2010 rokiem wagony XB, Z2B Bautzen91, 136A. Standard taboru jest obecnie jedną z największych zalet połączenia kolejowego.

Ceny biletów niestety są stosunkowo wysokie. Oprócz opłaty za przejazd zawiera się w nich także symboliczny poczęstunek. Najtańsze bilety jakie możemy otrzymać na trasie z Trójmiasta do Wiednia są dostępne najwcześniej na 60 dni przed datą wyjazdu i kosztują 39 euro w klasie 2. Są to bilety w oferty specjalnej Super Promo International, których pula jest ograniczona. Bilety te charakteryzują się niemożliwością wymiany i zwrotu. Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów uruchamiana jest sprzedaż z kolejnych szczebli cenowych, wynoszących 44 i 49 euro. Dla klasy 1 ceny te wynoszą odpowiednia 39 euro dla pierwszego szczebla, 54 euro dla drugiego oraz 59 dla trzeciego szczebla. Po wyczerpaniu wszystkich puli biletów dostępne są znacznie droższe bilety w ramach normalnej taryfy międzynarodowej. Ich dokładne określenie nie jest jednak możliwe bez wizyty w kasie biletowej lub Centrum Obsługi klienta PKP Intercity. Biletów w relacji międzynarodowej niestety nadal nie da kupić się przez Internet. Brak takiej wydawałoby się oczywistej funkcjonalności stanowi chyba najpoważniejszą wadę oferty kolei na tej trasie.

Samolot Wizzair – szybko, tanio, lecz z niestabilnym rozkładem lotów
Uruchomienie połączeń lotniczych znacząco przybliżyło do siebie Gdańsk i Wiedeń. Główną przewagą samolotu względem pociągu jest czas podróży. Na pokładzie airbusa A320 lub A321 spędzimy zaledwie 1 godzinę i 30 minut. Biorąc pod uwagę podróż lotniczą należy brać także pod uwagę również dojazd do centrum miasta. W przypadku Gdańska i Gdyni dojazd zapewniają pociągi PKP SKM oraz Przewozów Regionalnych kursujących w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Z centrum Gdańska podróż z z jedną przesiadką na stacji Gdańsk Wrzeszcz zajmuje około 30 minut. Z lotniska Wien Schwechat do centrum miasta dotrzemy aż trzema rodzajami pociągów. Jednym z nich jest luksusowy piętrowy pociąg City Airport Train, który z lotniska do stacji Wien Mitte dociera w 16 minut. Pociąg kursuje od godziny 6:09 do 23:39 co pół godziny. Jego cena jest jednak bardzo wysoka. Bilet jednorazowy kosztuje aż 12 euro. Bilet w obie strony kosztuje zaś 21 euro. Tańsze są pociągi Railjet kursujące do stacji Wien Hauptbahnhof co 30 minut w godzinach 6:33 – 23:03, a także pociągi szybkiej kolei miejskiej linii S7 kursujące do stacji Wien Mitte co 30 minut w godzinach 5:18 – 00:18. Bilety na te pociągi kosztują dla osoby dorosłej 4,20 euro (= 1,80 euro za bilet z lotniska do granic Wiednia + 2,40 euro za bilet na terenie Wiednia). Szczegóły dotyczące dojazdu z lotniska do centrum są szczegółowo opisane na stronie wien.info.

W przeciwieństwie do pociągu samoloty nie latają każdego dnia. Obecnie loty obywają się w środy i niedziele. W czerwcu planowane są dodatkowo loty w piątki. Wyloty z Gdańska odbywają się po godzinie 13, zaś z Wiednia po godzinie 22. Rozkład lotów jest niestety niestabilny. Przewoźnik dość często zmienia terminy, a także godziny lotów, co w przypadku podróży planowanych z wyprzedzeniem może wiązać się ze znaczącymi utrudnieniami dotyczącymi np. rezerwacji noclegu. W przypadku zmiany terminu lotu na niepasujący nam termin istnieje możliwość odzyskania pełnej kwoty za bilet.

Co ciekawe, ceny biletów na samolot są znacznie bardziej atrakcyjne niż ceny biletów kolejowych. Bilety można kupić za pomocą strony internetowej oraz aplikacji mobilnej Wizzair. Na loty w połowie stycznia bez problemu dostaniemy bilety w cenie… 59 złotych. Ceny biletów na loty czerwcowe dziś wahają się z kolei w granicach od 59 do 149 złotych. Ceny zmieniają się oczywiście w sposób dynamiczny, zależny od zapełnienia samolotu. W sezonie wzmożonego ruchu za bilet możemy zatem zapłacić znacznie więcej.

Przy podróży samolotem musimy liczyć się także z ograniczeniami dotyczącymi przewozu bagażu. Bezpłatnie można zabrać ze sobą jedynie jeden bagaż o wadze do 10 kilogramów i wymiarach 40 x 30 x 20 cm. Większy bagaż jest rejestrowany i przewożony w luku bagażowym za odpowiednią opłatą, często przewyższającą cenę biletu na przelot. Szczegółowe informacje dotyczące przewozu bagażu przedstawia na swojej stronie internetowej przewoźnik Wizzair. Dodatkową opłatą objęte są także inne usługi, takie jak możliwość swobodnego wyboru miejsca (zwyczajowo miejsca przydzielane są losowo), miejsce z większą przestrzenią na nogi czy serwis gastronomiczny na pokładzie samolotu. W przeciwieństwie do pociągu w cenie biletu nie jest wliczony żaden poczęstunek.

Podsumowanie – co wybrać?
Z powyższej analizy ofert PKP Intercity oraz Wizzair wynika, że samolot miażdży pociąg zarówno ceną jak i czasem podróży. Bardzo dużym minusem samolotu względem pociągu jest niestabilny rozkład lotów. Dla osób chcących zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze polecamy zatem zdecydowanie samolot. Osobom, które lubią planować podróże na ostatni guzik i nie lubią przykrych niespodzianek polecamy pociąg, który wprawdzie jedzie znacznie dłużej, ale dzięki codziennym kursom i stałym godzinom kursowania jest on bardziej pewnym środkiem transportu na tej trasie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More