Lewostronny ruch na torach? Częściej niż na drogach!

Na drogach ruch lewostronny nie jest zbyt często spotykany. W Europie obowiązuje w zasadzie tylko w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Na świecie jest spotykany głównie w krajach będących w przeszłości jej koloniami, m.in. na Cyprze, na Malcie, w południowej Afryce, Australii, a także innych krajach: W Japonii, Indiach, Indonezji, Tajlandii. Inaczej jest w przypadku kolei, gdzie ruch lewostronny spotykamy dużo częściej. Gdzie spotkamy pociągi jadące odwrotnie niż w Polsce?

W naszym kraju ruch pociągów po lewej stronie na liniach dwutorowych występuje, lecz nie jest on obowiązującą regułą. Pociąg jadący po torze lewym możemy zobaczyć w sytuacji, gdy tor prawy jest zamknięty lub w przypadku wyprzedzania na szlaku wolniejszego pociągu przez szybszy. W nielicznych sytuacjach pociągi jadą lewym torem z powodu ograniczeń infrastrukturalnych, np. braku odpowiedniego przejścia rozjazdowego czy braku peronów przy jednym z torów. W przeciwieństwie do transportu drogowego, w Europie jest jednak kilka krajów, gdzie ruch pociągów zasadniczo jest lewostronny. Co ważne zasady ruchu na kolei nie są w żaden sposób współzależne zasadami ruchu na drogach, więc w części państw ruch na drogach jest prawostronny, zaś na kolei lewostronny.

Podobnie jak w przypadku sieci drogowej na kolei ruch lewostronny obowiązuje na całej sieci kolejowej w Wielkiej Brytanii i Irlandii, łącznie z sieciami metra. Jest jednak więcej państw, gdzie ruch kolejowy jest lewostronny. Zaliczają się do nich Włochy, wraz z metrem, Szwajcaria, Portugalia, Słowenia, Belgia, a także Szwecja. Warto nadmienić, że w Szwecji do 1967 roku ruch lewostronny panował także na drogach. W tym kraju jednym wyjątkiem od zasady ruchu lewostronnego na kolei jest linia Malmö – Kopenhaga, gdzie obowiązuje ruch prawostronny. Lewym torem pojedziemy pociągiem także na większości obszaru Francji. Wyjątkiem jest jednak obszar Alzacji i wschodniej Lotaryngii. Ruch lewostronny we Francji, Belgii i Szwajcarii wynika z wzorowania się przy budowie linii kolejowych na Brytyjczykach lub z udziału brytyjskich inżynierów przy tworzeniu sieci kolejowej tych państw. Do Niedawna ruch lewostronny obowiązywał także w Austrii. W tym kraju ruch lewostronny obowiązywał także na drogach do roku 1938.

W przypadku innych części świata lewostronny ruch na kolei jest spotykany rzadziej, lecz z reguły pokrywa się z obszarami występowania lewostronnego ruchu drogowego. Obowiązuje on na przykład w RPA, Indiach, Australii oraz Japonii.

Co się dzieje w przypadku gdy pociąg międzynarodowy wyjeżdża z kraju, w którym obowiązuje ruch prawostronny do kraju, w którym obowiązuje ruch lewostronny i odwrotnie? Odpowiedź jest prosta. Pociąg zmienia tor jazdy na przygranicznych stacjach, stanowiących punkt styku sieci obu państw. W kilku przypadkach wybudowano specjalne, bezkolizyjne skrzyżowania torów, dzięki którym pociąg może bez zmniejszania prędkości i w sposób niekolidujący z innymi pociągami zmienić stronę poruszania się z lewej na prawą i z prawej na lewą.

Total
0
Shares
Zobacz również: