Czy warto otworzyć własny punkt wulkanizacji?

Wymiana opon za pieniądze to jedna z najpopularniejszych usług, z jakich korzystają kierowcy. Nie ma przy tym znaczenia, czy ktoś jeździ starszym autem, czy nowym pojazdem prosto z salonu. Raz na jakiś czas prostowanie felg lub naprawa uszkodzonej opony może przydać się każdemu, niezależnie jak dobrze jeździ. Z tego powodu wulkanizacja opon to ciekawy pomysł na biznes, zwłaszcza jeżeli ktoś rzeczywiście lub pracować przy autach. Zanim jednak zaczniesz zawodowo zajmować się naprawą opon, powinieneś sprawdzić, co jest potrzebne, aby można było rozpocząć oferowanie profesjonalnych usług. Poniżej znajdziesz informacje, dzięki którym dowiesz się, co dokładnie musi być w warsztacie wulkanizatora, aby dało się bez problemu przeprowadzić wymianę opon lub wyważanie kół.

  1. Czy wulkanizacja to dobry pomysł na biznes?
  2. Dlaczego wymiana opon cieszy się tak dużą popularnością?
  3. Na czym polega wulkanizacja opon?
  4. Ile kosztuje prostowanie felg?

Oprócz informacji na temat sprzętu, który przełoży się na oszczędność czasu przy pracy z oponami, znajdziesz także informacje na temat kosztów związanych z taką działalnością oraz porady, dzięki którym będziesz mógł odpowiednio rozreklamować swoje usługi. Przed otworzeniem punktu trzeba również przemyśleć, czy zakład wulkanizacyjny będzie oferował naprawy przez całą dobę (bardzo często kierowcy potrzebują załatać oponę w godzinach nocnych, a niewiele serwisów oferuje wówczas swoje usługi).

Czy wulkanizacja to dobry pomysł na biznes?

Planując prowadzenie działalności związanej z wulkanizacją, należy pamiętać, że jest to nie tylko wymienianie, ale również naprawianie. Częściej niż po wymianę opon samochodu kierowcy zgłaszają się wtedy, gdy na przykład najadą na krawężnik lub inne elementy, które mogą przyczyniać się do powstawania uszkodzeń w oponach. Koszt naprawy jest o wiele niższy niż zakup nowej opony, a jednocześnie, jeżeli naprawa zostanie przeprowadzona w profesjonalny sposób, opona umożliwi bezpieczną jazdę. Dlatego ważne jest, aby zabierając się za wulkanizację, miało się do dyspozycji sprzęt, który pozwoli przeprowadzać wszystkie prace na wysokim poziomie. Bez względu na to, czy chodzi o bieżnikowanie, wyważenie kół, czy o inny proces, usługa musi zostać przeprowadzona prawidłowo, a w dodatku w jak najkrótszym czasie. Wynika to z dwóch rzeczy: klienci, którzy przyjadą skorzystać z oferty, nie będą musieli tracić czasu, a dodatkowo dzięki sprawnej obsłudze będzie można obsłużyć większą ilość klientów. To natomiast przełoży się na wyższe zyski.

Dlaczego wymiana opon cieszy się tak dużą popularnością?

Wymiana opon ma miejsce nie tylko w momencie uszkodzenia opony, przez co samochód nie nadaje się do jazdy, ale również dwa razy w roku: podczas wymiany opon letnich na zimowe i zimowych na letnie. Nie wszyscy oczywiście stosują się do takich zaleceń, jednak specjaliści są zgodni, że jeżeli w samochodzie założone są opony odpowiednie dla danej pory roku, to poprawia to komfort jazdy a dodatkowo poziom bezpieczeństwa. Usługi związane z wymianą i naprawą opon cieszą się dużą popularnością również dlatego, że niewielu kierowców chce się tym zajmować osobiście. Zamiast tracić kilkadziesiąt minut na zmianę opon, co bez odpowiedniego sprzętu bywa bardzo uciążliwe, wolą skorzystać z usług specjalisty. Wówczas oceni on przyczepność opon, dokona kontroli ciśnienia i w razie potrzeby pomoże zdecydować o ewentualnej wymianie na nowe.

Na czym polega wulkanizacja opon?

Niektórzy wybierają wulkanizację opon (a więc odtworzenie bieżnika) ze względu na to, że chcą zaoszczędzić na zakupie nowego kompletu. W takiej sytuacji powinni się tym jednak zajmować wyłącznie fachowcy, którzy będą mogli zagwarantować, że opona została prawidłowo zwulkanizowana. Na szczęście w przypadku punktów świadczących usługi związane z naprawą i wymianą opon nie są wymagane żadne zezwolenia ani certyfikaty. Tym samym każdy może otworzyć własną firmę, która będzie się zajmowała tego typu rzeczami. Oczywiście potrzebne będzie do tego wyposażenie, które można znaleźć w kategorii wulkanizacja. Warto również pomyśleć o zapisaniu się na kurs dla wulkanizatorów. Chociaż bez tego można prowadzić działalność, to jednak podczas kursu można się nauczyć wielu przydatnych rzeczy. Pozwolą one uniknąć problemów z wyważaniem lub innymi pracami. W końcu diagnostyka ma istotne znaczenie w tej branży, więc dobrze jest upewnić się, że wszystkie działania są przeprowadzane w prawidłowy sposób. Jeżeli natomiast chodzi o dobór prawidłowych kodów PKD, najczęściej stosuje się dwa: 22.11.Z oraz 45.20.Z. Ewentualne wątpliwości w tej sprawie najlepiej jednak wyjaśnić z księgową, co pozwoli uniknąć później konieczności poprawiania danych w systemie.

Ile kosztuje prostowanie felg?

Kolejną rzeczą, na której można zarobić mają punkt z wulkanizacją opon, jest prostowanie felg. W tym przypadku można zrobić około 60 złotych od felgi, o ile oczywiście skrzywienie nie jest duże. W przeciwnym razie cena będzie wyższa. Więcej zapłacą również klienci, którzy będą chcieli od razu zlecić lakierowanie.

Total
0
Shares
Zobacz również: