Paczki z Polski do UK a lekarstwa na choroby przewlekłe. Jakich formalności trzeba dopełnić?

Wyjazd za granicę dla wielu osób jest koniecznością bez względu na to, jaki jest ich stan zdrowia. Kontynuowanie leczenia przewlekłej choroby w obcym kraju może być problematyczne ze względu na brak dostępu do leków. Przesyłka kurierska do UK nie może zawierać wielu towarów, z różnych względów objętych zakazem wymiany towarowej. Są wśród nich farmaceutyki, chociaż prawo dopuszcza tu wyjątki. Ich wysyłka wymaga jednak dopełnienia konkretnych formalności.

Czego nie mogą zawierać przesyłki Wielka Brytania-Polska?

Zakaz umieszczania w paczkach określonych grup towarów wynika z ogólnych przepisów dotyczących eksportu i importu. Dopóki Wielka Brytania była członkiem Unii Europejskiej, obowiązywały w niej te same zasady, co w innych krajach wspólnoty. Wówczas paczka z Polski do UK mogła być wysłana jedynie z niewielkimi ograniczeniami. Obecnie konieczność wypełnienia deklaracji celnej i przejścia odprawy sprawiają, że towary zakazane szybko zostaną wykryte, a nadawca poniesie konsekwencje finansowe i prawne.

Przesyłka kurierska do UK nie może zawierać wielu różnych rzeczy. Lista nie jest stała, ponieważ niektóre firmy kurierskie dopuszczają przewożenie np. wybranych grup żywności. W innych produkty spożywcze, w tym również przetwory czy słodycze, są niedozwolone. Do towarów, które absolutnie nie mogą się znaleźć w przesyłce, zaliczają się materiały łatwopalne, wybuchowe, żrące, pieniądze, dzieła sztuki, narkotyki i leki psychotropowe czy instrumenty smyczkowe. Z założenia nie mogą to być leki, chociaż tu prawo przewiduje pewne wyjątki.

Jak długo idzie paczka do Anglii?

Po Brexicie wysyłka paczek do Anglii została nieco wydłużona. W praktyce oznacza to, że przesyłki Wielka Brytania-Polska nadane za pośrednictwem firmy Euro Paka docierają do adresata w terminie 4-5 dni roboczych. Ma to duże znaczenie w przypadku farmaceutyków z dwóch powodów. Po pierwsze przyjmowane leków w leczeniu choroby przewlekłej powinno się odbywać w sposób nieprzerwany. Po drugie niektóre farmaceutyki wymagają odpowiednich warunków przechowywania. Dlatego przesyłka kurierska do UK powinna dotrzeć do adresata jak najszybciej.

Aby wiedzieć, jak długo idzie paczka do Anglii, wystarczy wpisać do formularza jej parametry i poprosić o wycenę. W efekcie system wyświetla oferty różnych firm kurierskich, które realizują zlecenia pomiędzy tymi dwoma krajami. Standardowy termin wykonania usługi to 4-5 dni roboczych. Jednak osoby, którym zależy na błyskawicznej dostawie, mogą też wybrać usługę UPS Ekspress. Jest ona wprawdzie trzykrotnie droższa, ale paczka może dotrzeć do adresata nawet z dnia na dzień.

Przesyłka kurierska do UK z lekami – formalności

Przepisy dotyczące wymiany towarowej pomiędzy krajami umieszczają leki na liście przedmiotów zakazanych. Istnieją jednak sytuacje, w których można je przekazać w przesyłce pod warunkiem, że zostaną spełnione określone warunki, tj.:

  • adresat cierpi na przewlekłą chorobę i musi kontynuować terapię, której przerwanie jest groźne w skutkach dla jego zdrowia lub życia,
  • lek został przepisany przez lekarza prowadzącego w Polsce,
  • lek nie jest dostępny na terenie Wielkiej Brytanii.

Aby paczka z Polski do UK mogła zawierać leki, jej nadawca powinien udowodnić, że będą one używane przez konkretną osobę. Potwierdzeniem może być załączenie danych kontaktowych lekarza prowadzącego. Dokumentacja powinna też zawierać informacje o:

  • nazwie leku,
  • producencie,
  • sposobie stosowania preparatu.

Niezbędna jest też kopia recepty. Ponadto przesyłka z Polski do Anglii w większości przypadków powinna być transportowana w określonych warunkach. Dlatego przed jej nadaniem należy dowiedzieć się, czy dana firma kurierska może je zapewnić.

Total
0
Shares
Zobacz również: