Kiedy warto współpracować z zewnętrzną firmą logistyczną?

A line of trucks in the car park

Przez wiele lat podstawą transportu w firmach produkcyjnych były własne działy transportu. Nadal wiele przedsiębiorstw utrzymuje swoją flotę pojazdów oraz kierowców. Kiedy warto jednak zdecydować się na usługi zewnętrznej firmy transportowej?

Utrzymywanie własnego działu transportu może mieć zalety – uniezależnia przedsiębiorstwo od innych podmiotów, daje poczucie kontroli nad całym procesem logistycznym, a czasami pozwala wykorzystywać pojazdy również do innych celów (np. jako nośniki reklamowe).

Jednak jak w każdym przypadku medal ma dwie strony i istnieje wiele argumentów przeciwko posiadaniu firmowych pojazdów. Wśród minusów takiego rozwiązania najczęściej wymienia się konieczność zarządzania poboczną działalnością, brak elastyczności w przypadku awarii samochodu czy w końcu stałe koszty, które trzeba płacić niezależnie od zapotrzebowania na transport.

Od kilku lat coraz wyraźniej widać, że firmy decydują się przekazać część lub całość swojej logistyki specjalistycznym przewoźnikom. Kiedy warto zamienić własny dział transportu na zewnętrznego partnera?

Niewielkie potrzeby

Zewnętrzna firma logistyczna na pewno jest dobrym wyborem w przypadku przedsiębiorstw, które nie mają ogromnego zapotrzebowania na usługi transportowe. Wysyłka kilku czy kilkunastu palet tygodniowo w przypadku własnej floty byłaby ekonomicznie nieuzasadniona. Odpowiedzią na potrzeby takiej firmy jest na pewno transport drobnicowy. Wybór tej usługi pozwoli obniżyć koszty transportu, przy jednoczesnym utrzymaniu atrakcyjnego czasu dostawy.

Wybierając transport drobnicowy, trzeba pamięć, że nie każdy towar można w tej sposób wysłać do odbiorcy. Z tego rodzaju przewozu wyłączone są przedmioty, które wymagają transportu w specjalnych warunkach między innymi żywe zwierzęta i rośliny, towary z krótkim terminem ważności czy niektóre towary niebezpieczne.

Pełna elastyczność

Współpraca z firmą logistyczną jest też dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które potrzebują dostarczyć do klienta większy ładunek. Odpowiedzią na taką potrzebę jest transport całopojazdowy, W tym przypadku do dyspozycji przedsiębiorstwa jest cała powierzchnia ładunkowa danego pojazdu. Oczywiście nie trzeba jej wypełnić po brzegi. Niezależnie czy wykorzystana zostanie cała przestrzeń, czy pojazd będzie w połowie pusty, zlecający płaci cenę wynajmu całego pojazdu. Ma jednak pewność, że w pojeździe nie znajdą się przesyłki innych firm.

Usługa transportu całopojazdowego może zastąpić w przedsiębiorstwie własny dział transportu lub być tylko jego uzupełnieniem. Na pewno warto się na nią zdecydować, gdy potrzeby transportowe nie jest stałe w każdym miesiącu działalności.

Tylko jedna działalność

Firmy logistyczne będą też idealnym partnerem dla osób, które w swoim biznesie chcą się skupić na podstawowej działalności. Wówczas transport swoich produktów, podobnie jak księgowość czy sprzątanie biura, można zlecić właśnie firmie transportowej. Wybierając doświadczonego podwykonawcę mamy też pewność, że usługi transportu drobnicowego lub całopojazdowego zostaną zrealizowane na czas.

Total
0
Shares
Zobacz również: