Magazyn i logistyka – jak działają?

Cały światowy przemysł oparty jest na transporcie. Gdyby nie ten czynnik, producentom nie opłacałoby się wykonywać regularnych produkcji, gdyż nie byłoby komu tego sprzedać. Logistyka umożliwia nam jednak rozsyłanie towarów na cały świat praktycznie bez granic przy użyciu wielu odnóg transportu.

Istotne jest również magazynowanie. Wyprodukowane towary nie zawsze znajdują od razu swoich kupców, a do tej pory muszą być gdzieś przechowywane. Wynajmowanie wielkich placów przez zakłady produkcyjne po prostu mija się z celem, a zawsze można zlecić zadanie odnośnie przechowywania komuś innemu. Zamiast się o to martwić, lepiej jest skupić się na ulepszaniu produkowanych elementów.

Zlecamy magazynowi wykonanie usługi – co otrzymujemy?

Firmy zajmujące się magazynowaniem oraz transportem zapewnią nam wszystkie, potrzebne usługi. W momencie wyprodukowania określonej ilości towaru, pod zakład przyjeżdża samochód ciężarowy (bądź kilka takich samochodów) i następuje procedura przekazania produktów. Każda paleta musi posiadać specjalną etykietę oraz zostać wpisana do bazy danych, ponieważ obsługa logistyczna potrzebuje tego typu informacji, by zapobiec kradzieżom.

Kierowca umieszcza w przyczepie samochodu podaną ilość, a następnie wyrusza w trasę, po której kierują go spedytorzy. Towar rozwożony jest do tych magazynów, które wybrał zlecający. Z reguły, wybór jest zależny od tego, na jaką skalę sprzedaje się asortyment. Po przyjeździe na magazyn, towar zostaje odbierany przez logistyków magazynowych. Przypisuje się go w bazie danych oraz znajduje dla niego wskazany przez klienta regał.

Na jakie sposoby można magazynować?

Magazynowanie produktów może odbywać się w różnych warunkach. Jest to zależne głównie od specyfikacji towaru oraz woli klienta. Często usługi magazynowe oferują przetrzymywanie asortymentu na przestrzeni otwartej oraz zamkniętej. Wiadomo, że materiały budowlane lepiej jest trzymać na zewnątrz, a produkty narażone na uszkodzenia pod wpływem warunków atmosferycznych – w środku.

Wchodząc jednak do hali również można spotkać się z podziałami na sekcje. Podstawowymi miejscami na standardowe palety są regały single-deep. Kiedy przychodzi więcej towaru nieróżniącego się od siebie niczym, można skorzystać z regałów double-deep, pozwalających na umieszczenie na głębokość dwóch palet. Często spotykanym rozwiązaniem są również regały przesuwne, przy użyciu których możemy bez problemu wyciągać każdy towar.

usługi magazynowe

Co jeszcze oferuje nam magazyn?

Oprócz podstawowych usług związanych z przechowywaniem towaru, istnieją również dodatkowe opcje, które każdy może sobie dobrać. Najczęściej występującą jest konfekcjonowanie. Schemat działania jest bardzo prosty. Na magazyn przyjeżdża paleta określonego towaru oraz druga paleta z potrzebnym do tego towaru elementem. Zadaniem magazynierów jest złączenie obu części przed wysyłką i spakowanie ich w całość. 

Ponadto, przy okazaniu chęci ze strony klienta, towar przed wysyłką może być zafoliowany, etykietowany, zdjęty z palety lub na niej położony oraz udzielona zostanie nam pomoc w spisaniu wszystkich potrzebnych dokumentów, faktur i formalności celnych.

Total
0
Shares
Zobacz również: