Kolektory danych – jaki model wybrać?

Kolektor danych to wygodne urządzenie kieszonkowe przydatne do zbierania, przechowywania i przesyłania danych. Znajduje zastosowanie szczególnie podczas inwentaryzacji oraz katalogowania towarów i kontrolowania stanów magazynowych. Na rynku dostępne jest wiele modeli kolektorów danych posiadających różną budowę i funkcje. Podpowiemy dziś, na co zwrócić uwagę wybierając kolektor danych i rozwiejemy wątpliwości na temat ich sposobu działania.

Jak działają kolektory danych?

Kolektory danych służą do skanowania kodów kreskowych, mobilnego zbierania danych lub ręcznego wprowadzania kodów towarów do wewnętrznej pamięci urządzenia. Ich zaletą jest możliwość pracy offline bez konieczności ciągłego dostępu do sieci, co ma znaczenie na terenach magazynowych pozbawionych zasięgu sieci bezprzewodowych. Często posiadają graficzny wyświetlacz ułatwiający obsługę i pozwalający kontrolować wprowadzane dane. Mogą też być wyposażone w czytnik kodów kreskowych, który znacząco przyspiesza zbieranie informacji. Przesyłanie danych odbywa się bezprzewodowo lub za pomocą kabla bezpośrednio do pamięci komputera stacjonarnego. W podjęciu dobrej decyzji zakupowej pomoże zapoznanie się z poniższą krótką charakterystyką opcji i rozwiązań, które posiadają różne kolektory dostępne na rynku.

Czytnik kodów kreskowych – budowa

Ważnym czynnikiem przy wyborze kolektora danych jest jego wytrzymałość. Powinien umożliwiać on pracę w trudnych warunkach i posiadać odporność na uszkodzenia, których trudno uniknąć w pracy magazynowej. Warto też zwrócić uwagę na typ klawiatury i wyświetlacz LCD. Obecnie dostępne są różne konfiguracje sposobu wprowadzania danych:

  • skanowanie po kodach kreskowych
  • wprowadzanie danych za pomocą klawiatury alfanumerycznej fizycznej
  • klawiatura na ekranie dotykowym

Warto zwrócić uwagę na rozmiar wyświetlacza i budowę wpływającą na komfort użytkowania. Niektóre terminale kodów kreskowych posiadają uchwyt pistoletowy, który może być doskonałym rozwiązaniem ułatwiającym przenoszenie i skanowanie.

Skaner kodów kreskowych – rodzaje i zasięg

Decydując się na model czytnika zwróć uwagę na to, w jaki sposób odbywa się odczyt kodów kreskowych. Istotnym parametrem jest tutaj zasięg skanera, który może wynosić od kilku centymetrów aż do kilkunastu metrów. W większości inwentaryzacji wystarczy krótki zasięg, natomiast skanery o dalekim zasięgu sprawdzą się najlepiej w obszarach przemysłowych. Można też wyróżnić dwie metody skanowania: za pomocą lasera oraz obrazowania 2D. Lasery z powodzeniem rozpoznają kody kreskowe, natomiast obrazowanie wykorzystujące technologię Imager analizują całe obrazy i są w stanie rozpoznawać skanowane elementy pod każdym kątem. Istotną różnicą w tych modelach jest ich cena – im większy zasięg i bardziej zaawansowana technika skanowania, tym skaner jest droższy.

Total
0
Shares
Zobacz również: