Montaż maszyn przemysłowych podczas relokacji – krok po kroku

Sprawny demontaż i transport linii produkcyjnej to dopiero połowa sukcesu. Co musi się wydarzyć, aby przetransportowane na nowe miejsce maszyny były gotowe do pracy? Dowiedz się, jak przeprowadza się profesjonalny montaż maszyn przemysłowych!

Co wpływa na sprawny przebieg montażu urządzeń przemysłowych?

Przygotowania do montażu maszyn przemysłowych zaczynają się znacznie wcześniej, niż mogłoby się wydawać. To, czy cały proces przebiegnie sprawnie i bez problemów, zależy w dużej mierze od sposobu wykonania demontażu i pakowania w dotychczasowym miejscu.

Ważne jest, by poszczególne elementy maszyn zostały dobrze oznakowane i starannie zapakowane na czas transportu. Chodzi tu nie tylko o duże części, ale także drobiazgi – w przypadku zaawansowanych technologicznie maszyn produkcyjnych brak nawet niewielkich elementów może uniemożliwić uruchomienie.

Poważnym utrudnieniem podczas montażu instalacji przemysłowych są wszelkiego rodzaju uszkodzenia powstałe podczas transportu. Zniszczoną część trzeba wówczas wymienić na nową, co znacznie wydłuża czas oczekiwania na uruchomienie linii produkcyjnej. Można jednak tego uniknąć – wystarczy odpowiednio zabezpieczyć maszyny produkcyjne przewożone na naczepach.

Jak przebiega montaż maszyn i urządzeń przemysłowych w hali produkcyjnej?

Montażu maszyn przemysłowych nie można wykonywać w przypadkowo wybranym miejscu. Najczęściej jest to przestrzeń w pobliżu miejsca docelowego, w którym ma zostać ustawione urządzenie. W pierwszej kolejności przewozi się poszczególne elementy z naczepy do hali produkcyjnej za pomocą wózków widłowych. Przebieg dalszych prac zależy od tego, jakiej wielkości jest urządzenie i w jakim stopniu zostało rozmontowane.

Mechanicy i inni specjaliści zajmujący się montażem maszyn i urządzeń przemysłowych korzystają zarówno z prostych narzędzi ręcznych (młotków, śrubokrętów, wkrętarek), jak i z zaawansowanego sprzętu. Do montażu dużych linii produkcyjnych często używa się podnośników i platform, a nawet dźwigów.

Montaż instalacji przemysłowych obejmuje także prace związane z przygotowaniem miejsca, w którym zostanie ustawiony sprzęt. Na tym etapie sprawdza się wytrzymałość posadzki i mierzy się jej odchylenie od poziomu. Aby maszyna produkcyjna pozostawała stabilna podczas pracy i była bezpieczna dla pracowników, musi zostać odpowiednio wypoziomowana i przymocowana do podłoża za pomocą kotew.

To, że urządzenie podłącza się do sieci elektrycznej, wydaje się dość oczywiste, ale co z pozostałymi instalacjami? Podczas montażu maszyn i urządzeń przemysłowych często wykonuje się także podłączenie do innych mediów, w zależności od tego, czego maszyna potrzebuje do pracy: wody, instalacji gazowej lub ściekowej, wentylacji itp.

Profesjonalne firmy oferujące montaż instalacji przemysłowych oferują pełne przygotowanie urządzeń do uruchomienia.

Usługa „pod klucz” – montaż z przygotowaniem do uruchomienia

Profesjonalne firmy zajmujące się relokacją maszyn przemysłowych oferują swoim klientom kompleksową usługę. Oznacza to, że maszyny są nie tylko ponownie montowane i podłączane do mediów, ale również przygotowywane do uruchomienia. Jak przebiega ten etap relokacji?

Prace poprzedzające uruchomienie maszyny są złożonym procesem, wymagającym współpracy specjalistów z kilku dziedzin. Mechanicy sprawdzają, czy poszczególne elementy i całe podzespoły zostały prawidłowo złożone i czy nie zagrażają bezpieczeństwu pracowników. Elektrycy, hydraulicy i gazownicy kontrolują ciśnienie, przepływy i inne parametry instalacji. Automatycy i informatycy zajmują się z kolei oprogramowaniem – polega to na sprawdzeniu, czy wszystkie ustawienia zostały wprowadzone prawidłowo. Na koniec przeprowadza się próbne uruchomienie całego urządzenia.

Dlaczego montażem maszyn i urządzeń przemysłowych powinna się zajmować profesjonalna firma?

Zastanawiasz się, czy nie lepiej (i taniej) byłoby zlecić firmie relokacyjnej wyłącznie transport maszyn, a montaż przeprowadzić na własną rękę? To nie jest najlepszy pomysł. Firmom, które korzystają z usług relokacji maszyn, zależy przede wszystkim na czasie. Ty również chcesz uruchomić nową linię produkcyjną jak najszybciej? Sprawna realizacja procesu relokacji to tylko jeden z powodów, dla których warto skorzystać z kompleksowych usług specjalistów. Profesjonalny montaż to także:

  • bezpieczeństwo dla ludzi i sprzętu – prace są wykonywane tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla pracowników znajdujących się w hali;
  • lepsza organizacja pracy – montaż można przeprowadzać bez konieczności zatrzymywania produkcji;
  • zaawansowany sprzęt usprawniający pracę – maszyny można szybko zmontować i ustawić dzięki dostępowi do dźwigów, platform, podnośników i innych narzędzi.

Szukasz firmy, która wykona dla Ciebie relokację połączoną z montażem urządzeń przemysłowych? Poznaj ofertę Eurelo!

Total
0
Shares
Zobacz również: