Jak działa monitoring GPS pojazdów? Wyjaśniamy krok po kroku!

Monitoring pojazdów GPS, którego fundamentem jest lokalizowanie pojazdów i zarządzanie nimi, to warte uwagi rozwiązanie i dla osób prywatnych i firm. Pełna kontrola pojazdu, bezpieczeństwo, ekonomia i oszczędności powodują, że monitoringiem powinien zainteresować się każdy posiadacz samochodu. Jak działa śledzenie pojazdów GPS? Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Czym jest monitorowanie samochodów GPS

Monitoring GPS pojazdów ma swoje powszechne zastosowanie w firmach zarządzających flotą pojazdów. Przekonują się do niego również inne podmioty oraz osoby prywatne, widząc w tym dla siebie korzyści. Podstawą takiego systemu monitoringu jest lokalizowanie i kontrolowanie pojazdów w czasie rzeczywistym, a zalet wynikających ze wdrożenia systemu monitoringu GPS w samochodach prywatnych i służbowych jest ogrom. Pełna kontrola nad pojazdami, obniżenie kosztów, większe bezpieczeństwo automatyzacja procesów, łatwość rozliczania się i dbałość o środowisko – to tylko niektóre z nich.

Jak działa system monitoringu GPS pojazdów?

Śledzenie pojazdów za pomocą monitoringu GPS opiera się na zainstalowanym w samochodzie lub maszynie lokalizatorze, który zintegrowany jest z mobilną platformą do zarządzania pojazdami. Lokalizator przesyła dane na serwer, które następnie odczytywane są przez aplikację (dostępną na komputerze, tablecie czy w telefonie) i wyświetlane użytkownikowi.

Może on na ich podstawie nie tylko mieć pełny dostęp do danych, ale też tworzyć na ich podstawie analizy, raporty i tabele porównawcze, a ponadto mieć dostęp do szeregu innych narzędzi. Dobrym przykładem takiego kompleksowego narzędzia dostępnego na rynku systemów monitoringu GPS jest na przykład Navifleet: https://www.navifleet.pl/monitoring-pojazdow-gps/.

Śledzenie pojazdów dzięki monitoringowi GPS

Do użytku prywatnego system sprawdzi się na wiele sposobów, lecz przede wszystkim wskazać na bezpieczeństwo, ekonomiczną jazdę i oszczędności. Monitoring GPS posłużyć może jako całodobowy system antykradzieżowy pojazdu.

Zaalarmuje użytkownika, gdy samochód opuści wyznaczoną strefę oraz gdy wykryte zostaną nieautoryzowane próby uruchomienia silnika, jakikolwiek ruch pojazdu lub zmiana jego nachylenia podczas postoju. W każdej z tych sytuacji użytkownik może SMS-em odciąć zapłon, co pozwoli na unieruchomienie pojazdu.

Jeśli zaś chodzi o ekonomiczną jazdę, to dostępne narzędzia pomogą porównać i przeanalizować zużycie paliwa, co pozwoli sprawdzić, jakie jest ono w rzeczywistości. W stosowaniu ecodrivingu pomogą ponadto raporty dotyczące analizy stylu jazdy wpływające pozytywnie na bezpieczeństwo, a jedno i drugie – na oszczędności paliwa i podzespołów.

Zalety monitorowania floty pojazdów

Powyższe zalety i możliwości dotyczą oczywiście nie tylko osób prywatnych, lecz także przedsiębiorców posiadających flotę pojazdów. System Navifleet informuje o pokonywanych trasach przez pojazdy należące do floty oraz umożliwia kontrolę pracy kierowców. Ile kosztuje monitoring GPS samochodu?

Cena zależna jest m.in. od stopnia zaawansowania systemu. Jeśli pozwala on na przykład na identyfikację kierowcy, wyświetlanie czasu pracy, pozostałego czasu jazdy czy długości postojów, to kwota zakupu z pewnością będzie nieco wyższa.

Oprogramowanie ponadto upraszcza rozliczania wypłat i delegacji i pozwala zoptymalizować koszty przejazdów dzięki unikaniu pustych przebiegów oraz uwzględnieniu w wycenach dodatkowych wydatków związanych z realizacją zleceń. Kolejnymi istotnymi zaletami są m.in. wyświetlanie powiadomień o zbliżających się przeglądach i innych ważnych terminach, a także integracja z systemem księgowym, SENT oraz e-TOLL.

Total
0
Shares
Zobacz również: