Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC?

Posiadanie ubezpieczenia samochodu to obowiązek każdego kierowcy. Na rynku ubezpieczeniowym dostępna jest szeroka oferta polis OC, co nie ułatwia wyboru najlepszej propozycji. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia OC!

Zanim zdecydujesz się na wybór danej oferty ubezpieczenia OC, warto porównać propozycje poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy OC? Podpowiadamy!

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) chroni właścicieli pojazdów mechanicznych od odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Takie ubezpieczenie przydaje się w sytuacji, gdy kierowca spowoduje zdarzenie drogowe, w którym ktoś ucierpi lub zostanie uszkodzone jego mienie (czyli np. samochód). Jaki jest zakres ubezpieczenia OC? Dzięki ważnej polisie OC sprawca kolizji lub wypadku nie będzie musiał płacić poszkodowanym odszkodowania – zrobi to za niego ubezpieczyciel. Jak wynika z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Wykupienie takiej polisy jest konieczne nie tylko w przypadku samochodu, ale także m.in. motocykla, quada i traktora.

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?

Wysokość polisy OC zależy od różnych czynników. Firmy ubezpieczeniowe wyliczają składki OC samochodu, biorąc pod uwagę wiele parametrów związanych zarówno z pojazdem, jak i jego właścicielem. Są to przede wszystkim takie kwestie jak wiek, doświadczenie i miejsce zamieszkania kierowcy, a także marka, model i wiek pojazdu, pojemność silnika czy historia ubezpieczeniowa.

Ubezpieczenie samochodu – jak wybrać najlepszą ofertę?

Wielu kierowców planujących zakup ubezpieczenia OC zadaje sobie pytanie, jak wybrać najlepszą polisę. Należy pamiętać, że warunki OC są dokładnie takie same w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dlatego najważniejszym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować, jest cena polisy. Najlepiej wybrać tego ubezpieczyciela, który zaproponuje nam najniższe składki OC. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, warto porównać między sobą propozycje różnych firm. Dobrze jest także sprawdzić, czy wybrany ubezpieczyciel oferuje bezpłatne dodatki do OC. W przypadku większości firm ubezpieczeniowych w cenie polisy otrzymamy m.in. podstawowe assistance, które obejmuje gwarancję otrzymania pomocy na drodze po wypadku lub kolizji. Świetnym pomysłem jest również sprawdzenie opinii na temat danego ubezpieczyciela. Najlepiej kierować się rekomendacjami znajomych, którzy wykupili już ubezpieczenie OC samochodu w danej firmie. Warto także zapoznać się z opiniami klientów, które znajdziemy w sieci. W znalezieniu najkorzystniejszej oferty ubezpieczenia pomoże nam również kalkulator OC. Warto sprawdzić kalkulator ubezpieczeniowy http://kalkulatoroc.org.pl/.

Jakie polisy dodatkowe mamy do wyboru?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje za darmo lub za niewielką dopłatą ubezpieczenia dodatkowe. Jeżeli zależy nam tylko na podstawowej ochronie, wystarczą nam ubezpieczenia dodawane do OC bezpłatnie. Jeśli jednak chcemy być w pełni chronieni, warto zdecydować się na bardziej rozbudowaną wersję polisy. Z jakich ubezpieczeń możemy skorzystać?

  • Autocasco – pomocne m.in. w sytuacji uszkodzenia samochodu z własnej winy, kradzieży lub zniszczenia pojazdu.
  • NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) – obejmuje ochronę zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów;
  • Ubezpieczenie assistance – gwarantuje usługi pomocowe w przypadku awarii lub wypadku pojazdu. 
  • Zielona Karta – odpowiednik ubezpieczenia OC, który przyda się podczas wyjazdu za granicę.
  • Ubezpieczenie szyb lub opon.
Total
0
Shares
Zobacz również: