Nadanie paczki dla kuriera: o tych rzeczach lepiej nie zapomnij!

Nadanie paczki jest czynnością bardzo łatwą i nie wymaga ani dużych nakładów czasu, ani wysiłku. Mimo tego czasami zdarzają się komplikacje – niestety często wynikające z zaniedbań nadawców. O czym więc warto pamiętać podczas nadawania przesyłek? Sprawdź naszą checklistę, aby uniknąć problemów podczas kontaktów z firmami kurierskimi.

Nadanie paczki – co to jest dokładnie?

Nadanie przesyłki obejmuje wszystkie czynności, które mają na celu przygotowanie i przekazanie paczki kurierowi. A zatem nie jest to jedynie wręczenie pudełka czy koperty osobie, która zgłosi się po jej odbiór. To także zapakowanie paczki we właściwy sposób, zmierzenie i zważenie (lub oszacowanie tych wartości), wypełnienie formularza, jeśli przeprowadzasz nadanie przesyłki on-line i w końcu przekazanie jej kurierowi.

Ostatnią czynność możesz zrobić na kilka sposobów:

  • zamówić nadanie przesyłki pod wskazanym adresem (pamiętaj, że kurier odbierze przesyłkę z lokalu, tylko jeśli waży ona mniej niż 30 kg. Cięższe paczki musisz sam przenieść do samochodu),
  • udać się do punktu nadawczego,
  • włożyć paczkę do automatu paczkowego.

Po zakończeniu procedury otrzymasz potwierdzenie i możesz śledzić przesyłkę w drodze do odbiorcy. Bardzo wygodne w tym kontekście okazuje się korzystanie z usług brokerów. Przykładowo jedynie kilka minut zajmie Ci nadanie paczki w ShipCenter. Podobnie działają także inne platformy tego typu, dlatego warto rozważyć tę opcję. O czym pamiętać podczas nadawania przesyłek?

Nadawanie paczek – przede wszystkim pakowanie

Wydaje się to oczywiste, jednak wiele osób wciąż ma wątpliwości, jak zabezpieczyć poszczególne przedmioty, by dotarły do celu w nienaruszonym stanie. Podczas nadawania paczki zadbaj przede wszystkim o to, aby opakowanie było solidne i dobrze zamknięte.

Choć przypadki karygodnych praktyk kurierów, którzy rzucają przesyłkami, stanowią margines, warto pamiętać, że Twój przedmiot będzie przemieszczany w różnych warunkach. Paczka musi zostać przeniesiona z samochodu do punktu logistycznego, a stamtąd trafi do kolejnego pojazdu (taka procedura może mieć miejsce nawet kilka razy).

Opakowanie musi być zatem na tyle dobrze zabezpieczone, aby nie otwarło się po drodze, ani nie przedarło. Podczas nadawania paczki warto zatem zastosować powszechnie dostępne materiały – kartonowe pudełko, taśmę klejące i folię stretch, która ochroni przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

Wnętrze pudełka warto wypełnić folią bąbelkową, styropianowymi kulkami lub specjalnie pociętym papierem. Ostrożności nigdy za wiele – szczególnie jeśli nadajesz przesyłkę z delikatną zawartością.

Pamiętaj o przepisach

Kurier nie ma obowiązku weryfikowania tego, co znajduje się w paczce, którą nadajesz. A zatem, jeśli znajdą się w niej przedmioty niedopuszczone do przewozu, przesyłka zostanie odebrana i przekazana do magazynu. Nie warto jednak łamać zasad, które ustala firma kurierska. W regulaminie świadczenia usług znajdziesz zapisy dotyczące tego, czego zdecydowanie nie można nadawać. Zwykle mowa o:

  • żywych zwierzętach
  • materiałach wybuchowych i niebezpiecznych,
  • broni,
  • narkotykach,
  • cieczach.

Jeśli złamiesz zasady i wyjdzie to na jaw, możesz narazić się na problemy, łącznie z zapłatą kary czy powiadomieniem policji w przypadku nielegalnych przedmiotów i substancji. Jeśli przekażesz kurierowi paczkę, która uszkodzi inne przesyłki (na przykład z cieczą, która wyleje się w transporcie), będziesz musiał ponieść koszty.

Oprócz wyżej wymienionych zasad warto również podczas nadawania paczki pamiętać o podaniu prawidłowych wymiarów. Nie licz na to, że jeśli nieco je zaniżysz, zapłacisz mniej. Dopłaty do źle zwymiarowanych przesyłek mogą być spore.

Total
0
Shares
Zobacz również: