Przechowywanie warzyw – na jakie skrzynki się zdecydować: drewniane czy plastikowe?

Wybierając warzywa i owoce w supermarkecie czy osiedlowym „warzywniaku”, klienci nie zastanawiają się nad tym, w jaki sposób zostały one przetransportowane. Oczekują dobrej jakości produktów; bez skaz i uszkodzeń. Nie ma w tym nic dziwnego. Trzeba po prostu zadbać o to, by pojemniki i skrzynki na warzywa zapewniały produktom bezpieczeństwo – tak podczas przechowywania, jak i transportu.

Skrzynki na warzywa: plastikowe czy drewniane skrzynki?

Na rynku dostępne są różne rodzaje skrzynek na warzywa, a mianowicie: skrzynki na warzywa plastikowe oraz skrzynki drewniane. Podnoszonym przez niektóre osoby argumentem są kwestie estetyczne. Drewniane skrzynki być może lepiej się prezentują, jednak są zdecydowanie mniej praktyczne i funkcjonalne od plastikowych. Pamiętajmy, że głównym zadaniem skrzynki jest zapewnienie warzywom odpowiednich warunków w czasie przechowywania i transportu.

Tym samym zdecydowanie lepiej sprawdzają się plastikowe pojemniki na warzywa. Drewniane skrzynki są bowiem zbyt podatne na działanie wilgoci. Tymczasem skrzynki plastikowe są trwałe i odporne, a ich ażurowa konstrukcja zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Ponadto forma skrzynek została tak zaprojektowana, by ułatwić przenoszenie oraz transportowanie produktów (piętrowe ułożenie skrzynek).

Ponadto drewniana skrzynka jest zdecydowanie trudniejsza w utrzymaniu czystości. Jej plastikowy odpowiednik można bez problemu myć i odkażać.

Mimo że drewno uchodzi za szlachetny materiał, to nie zawsze będzie optymalnym wyborem. Plastik również może być ekologicznym materiałem (o tym w kolejnym akapicie). Produkowane z tego surowca skrzynki cechują się zaś estetycznym designem i neutralną kolorystyką.

Jak odpowiednio przechowywać warzywa?

Uprawa warzyw nie ogranicza się wyłącznie do etapu sadzenia i zbiorów. Trzeba też odpowiednio przechowywać warzywa, a następnie bezpiecznie przetransportować je do docelowych punktów. Najlepiej przechowywać warzywa w plastikowych skrzyniach od producenta Bekuplast. Co warte podkreślenia – skrzynki te są lekkie, estetyczne oraz w pełni podlegają recyklingowi (wykonano je z ekologicznego polietylenu o wysokiej gęstości HDPE). Odpowiednia cyrkulacja powietrza (zapewni ją skrzynka o ażurowej konstrukcji) sprawia, że warzywa dłużej zachowują świeżość.

Kluczem do właściwego przechowywania warzyw jest oczywiście zapewnienie odpowiednich warunków. Są one uzależnione od konkretnego gatunku. Dla przykładu: buraki czy cebula wymagają temperatury oscylującej wokół 1 stopnia C, natomiast kalarepa czy kalafior 10 stopni Celsjusza. Kolejna kwestia to utrzymanie wilgotności na odpowiednim poziomie.

Specjalista od uprawy warzyw z pewnością doskonale zna warunki, jakie są wymagane dla poszczególnych warzyw. Wystarczy jeszcze tylko zadbać o odpowiednie pojemniki i skrzynki na warzywa.

Total
0
Shares
Zobacz również: