Co zrobić gdy zdarzy nam się kolizja drogowa?

Każdy z nas choć raz był świadkiem wypadku samochodowego albo kolizji drogowej bez udziału osób trzecich. Po drogach polskich każdego dnia przemieszcza się tysiące, a nawet miliony samochodów różnej wielkości, a wypadki samochodowe zdarzają się niemalże w każdej minucie. To zrozumiałe, że w wielkich miastach dochodzi do kolizji czy też wypadku na drodze, jeżeli nie umiemy temu zapobiec, zastanówmy się co zrobić, kiedy do takiej kolizji na drodze dojdzie.

Jakie są najczęstsze przypadki kolizji drogowych i wypadków na drogach?

Nie da się ukryć, że statystycznie rzecz biorąc, Polska nie wygląda najlepiej jeżeli chodzi o liczbę wypadków na drogach. Dzieje się tak głównie przez pośpiech, brawurę, alkohol i ogólne zamyślenie czy roztargnienie. Oczywiście można uniknąć kolizji na drodze, chociażby poprzez ostrożniejszą jazdę, jeżeli jednak już do niej dojdzie, musimy zrobić wszystko aby ucierpiało jak najmniej osób. Dopóki w kolizji cierpią tylko pojazdy, całość zdarzenia nie zalicza się do groźnych wypadków. Najgorzej kiedy ucierpią w wypadku jakieś osoby i trzeba wzywać nie tylko pomoc drogową i policję, ale również pogotowie czy straż pożarną.

Czym różni się kolizja drogowa od wypadku samochodowego?

Warto bliżej przyjrzeć się tym dwóm pojęciom, albowiem kolizja drogowa i wypadek samochodowy to dwa odmienne zdarzenia. Kiedy na drodze dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów, gdzie poszkodowane są jedynie samochody, mówimy właśnie o kolizji drogowej. Kiedy jednak nie tylko samochody zostały uszkodzone, ale szkodę ponieśli także ludzie na skutek zdarzenia drogowego, mowa o wypadku samochodowym. Nie zależnie od tego czy mamy do czynienia z kolizją drogową czy z wypadkiem samochodowym musimy pamiętać o wezwaniu odpowiednich służb i pomocy drogowej.

Jakie kroki należy przedsięwziąć w przypadku kolizji bądź wypadku drogowego?

Zaraz po zderzeniu się dwóch pojazdów bądź pojazdu samochodowego z jakąś przeszkodą na drodze, należy niezwłocznie zabezpieczyć miejsce wypadku, odpowiednio oznaczyć je trójkątem, aby inne samochody nie wjechały w poszkodowanych. Jeżeli samochody są bardzo rozbite może być niezbędne Holowanie Warszawa – Laweta 24h, dlatego należy także wezwać pomoc drogową. Nie zależnie od tego czy w zdarzeniu drogowym został poszkodowany jakiś człowiek, należy wezwać pomoc drogową oraz policję. Są to najważniejsze służby drogowe, dzięki którym można o wiele szybciej zakończyć kłopotliwą sytuację i sprawić że droga publiczna znów stanie się przejezdna. Jeżeli zdarzenie drogowe jest poważnym wypadkiem samochodowym, trzeba zabezpieczyć miejsce wypadku, aby nie uczestniczyły w nim kolejne pojazdy. Tutaj warto sprawdzić czy ktoś jest poszkodowany i ewentualnie wezwać pogotowie ratunkowe, a w przypadku nie możliwości wyciągnięcia pasażera bądź kierowcy z pojazdu może być także potrzebna straż pożarna.

Jak zabezpieczyć miejsce kolizji?

Najważniejsze jest, aby w odpowiedniej odległości od wypadku ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jest to nie tylko uwarunkowane bezpieczeństwem, ale także przepisami drogowymi, które wyraźnie wskazują o obowiązku ustawienia trójkąta ostrzegawczego w miejscu zdarzenia drogowego, w którym ucierpieli pojazdy i ludzie. Dopiero po odpowiednim zabezpieczeniu miejsca wypadku, można myśleć o wezwaniu najważniejszych służb drogowych, w tym także policji i karetki, jeżeli zaistniała taka konieczność. Każde zdarzenie na drodze trzeba zgłaszać służbom drogowym, albowiem tak stanowi polskie prawo drogowe.

Total
0
Shares
Zobacz również: