Jakie kroki musisz podjąć podczas kolizji drogowej?

Kiedy na drodze wydarzy się kolizja, albo wypadek drogowy, trzeba pamiętać o podjęciu odpowiednich kroków, aby stworzyć jak najbardziej bezpieczne warunki dla innych osób poruszających się po drodze w zależności od tego czy jest to droga osiedlowa, gminna, powiatowa czy droga szybkiego ruchu, należy zapalić obowiązkowo światła awaryjne i ustawić w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy. Nie bez powodu ustawienie trójkąta jest pierwszą czynnością. Nawet jeżeli musimy zadbać o pomoc dla osób poszkodowanych, najważniejszym czynnikiem jest odpowiednie oznaczenie wypadku, aby wszystkie osoby w nim uczestniczące były bezpieczne. Nie ustawienie trójkąta ostrzegawczego może spowodować, że zanim udzielimy pomocy medycznej poszkodowanym, ktoś inny wjedzie w nas i doprowadzi do kolejnej kolizji.

Po pierwsze zabezpiecz miejsce kolizji

Pierwszym i podstawowym krokiem na miejscu jakiegokolwiek wypadku samochodowego jest zabezpieczenie kolizji. Robi się to za pomocą włączenia świateł ostrzegawczych w samochodzie oraz ustawienia trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości od pojazdu jeżeli zdarzenie drogowe miało miejsce w ternie zabudowanym, trójkąt ustawia się tuż za pojazdem bądź na dachu pojazdu. Jeżeli jest to po za ternem zabudowanym, trójkąt powinien być umieszczony w odległości od 30 do 50 metrów, w przypadku drogi ekspresowej czy autostrady, trójkąt ustawia się nie bliżej niż na 100 metrów od uszkodzonego pojazdu samochodowego.

Po drugie poinformuj odpowiednie służby drogowe i pomoc

W sytuacji kiedy nasz pojazd uległ awarii bądź kiedy doszło do kolizji dwóch bądź większej ilości pojazdów, z reguły potrzebne jest holowanie w Warszawie. Oprócz pomocy drogowej, może także zaistnieć konieczność wezwania policji, karetki pogotowia oraz straży pożarnej. Wszystko zależy od rodzaju kolizji, do jakiej doszło na drodze. Najważniejszy numer alarmowy to jak wiadomo 112, z niego możemy wezwać każdą potrzebną pomoc, wystarczy tylko powiedzieć operatorowi co się stało. Tutaj warto być bardzo uważnym, albowiem trzeba jasno i treściwie odpowiadać na pytania operatora, aby ten ocenił sytuację i wezwał odpowiednią pomoc. dopiero po wykonaniu telefonu na numer alarmowy 112 możemy przystąpić do udzielania pomocy medycznej, jeżeli w wypadku są jakieś osoby poszkodowane. Te czynności można wykonywać jednocześnie, jeżeli podczas wypadku więcej niż jedna osoba nie wymaga pomocy i może zająć się udzielaniem pomocy innym.

Formalności jakich trzeba dopełnić podczas kolizji drogowej

Kiedy dochodzi do kolizji drogowej, w której biorą udział dwa pojazdy samochodowe, warto wiedzieć, jakie formalności trzeba załatwić. Jeżeli jeden pojazd został uszkodzony z winy drugiego, nikt nie został poszkodowany i nie została wezwana policja, należy spisać oświadczenie sprawcy wypadku, który zobowiązuje się pokryć wszelkie koszty naprawy. Takie oświadczenie powinno posiadać najważniejsze dane osobowe, z włączeniem w to numerów dowodów osobowych, numerów pesel oraz danych adresowych.

To ważne, albowiem tylko na takiej podstawie możemy domagać się odzyskania pieniędzy, niezbędnych na naprawę uszkodzonego pojazdu w efekcie zaistniałej kolizji. Orzeczenie sprawcy kolizji samochodowej powinno także posiadać dane firmy ubezpieczeniowej oraz szczegółowe dane obu pojazdów, które w tej kolizji uległy uszkodzeniu. W przypadku braku winnego danej kolizji, czy też w sytuacji gdy żaden z kierowców do tej winy się nie poczuwa, należy wezwać policję. Do niej będzie należało rozstrzygnięcie sporu.

Total
0
Shares
Zobacz również: