Dziwne sporty, o których nie wiedziałeś, że istnieją

Sport jest ogromną częścią ludzkiej kultury i przez wieki wymyślano nowe ciekawe sporty. Teraz gdy sport służy przede wszystkim rozrywce widzów, świat sportu ewoluował i rozkwitł w ogrom dziwnych dyscyplin sportowych. Nigdy w historii ludzkości tak wiele sportów nie było praktykowanych i zarządzanych przez miliony osób. Jakie są dziwne sporty, o których nie miałeś pojęcia?

Quidditch

Fikcyjna gra z Harry’ego Pottera wymyślona przez autorkę serii J.K. Rowling najpierw zadomowiła się w USA, później w wielu innych krajach – także i w Polsce mamy ligę tego ciekawego sportu. Zasady są podobne do tych znanych nam z książek, tyle że dostosowano je do realnego świata. I tak zawodnicy nie latają, a biegają z miotłami. Rolę tłuczków pełnią piłki do siatkówki, a zniczem jest człowiek z kawałkiem tkaniny przyczepionym do pleców.

Dziwne dyscypliny sportowe najczęściej nie są uwzględniane podczas obstawiania zakładów sportowych. U bukmacherów dominują głównie najpopularniejsze ciekawe sporty, w których można prowadzić szczegółowe statystyki. Jeśli jednak szukasz legalnego serwisu, który posiada ofertę nawet na niszowe sporty, to najlepszym wyborem jest Betters. Firma działa na polskim rynku od niedawna i cieszy się sporym uznaniem wśród klientów, a betters opinie głównie skupiają się na aplikacji mobilnej, bonusie powitalnym i szerokiej ofercie na większość dyscyplin sportowych.

Strzelanie do gołębi

Swego czasu ten dziwny sport był dyscypliną olimpijską. Wygrywa ten, kto ustrzeli najwięcej gołębi. Z reguły zawody rozgrywane są w dwóch wariantach: albo gołębie wypuszczane są naraz z boksu, albo pojedynczo przez tresera. Od wielu lat sport ten jest przedmiotem krytyki ze strony obrońców praw zwierząt. Turnieje nie są zbytnio reklamowane, a udział w nich można uzyskać tylko dzięki zaproszeniu.

Dyniowe regaty

Na corocznych regatach w Kanadzie, osoby w kilkuset kilogramowych wydrążonych dyniach ścigają się po jeziorze. Wiele z nich jest pomalowanych, a uczestnicy ubrani są w halloweenowe stroje. Jak możecie się domyślić, utrzymanie równowagi w takiej dyni to spore wyzwanie, dlatego samo jej wydrążenie to nie wszystko.

Szachowy boks

Jak sama nazwa tego dziwnego sportu wskazuje, szachowy boks to połączenie szachów oraz boksu. W pojedynku rozgrywa się jedenaście rund (6 grając w szachy i 5 boksując). Wygrać można zarówno szach matem, jak i nokautem.

Szermierka z użyciem laski

Sport ten swój początek wziął w metodzie samoobrony opracowanej przez Francuza, który pod koniec XIX wieku założył w Genewie szkołę walki i samoobrony. Pierwsza odmiana szermierki z laską zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 r., choć dopiero w latach 70. zostały ustrukturyzowane jej zasady, czego celem była możliwość przeprowadzenia zawodów.

Skok w dal na koniu

Jeździec dąży do tego, by jego rumak podczas skoku pokonał jak największą odległość. Dyscyplina ta zadebiutowała w 1900 r. wraz z całą kategorią sportów jeździeckich, choć żadne obecne odmiany nie są włączane do harmonogramu igrzysk olimpijskich.

Piłka rowerowa

Dziwne dyscypliny sportowe uwzględniają także sprzęt do przemieszczania się. Piłka rowerowa łączy w sobie elementy piłki nożnej i hokeja. Zawodnicy jeżdżą po małym boisku na specjalnych rowerach bez hamulców i próbują strzelić gola za pomocą kół. Nie mogą używać rąk ani nóg, ani schodzić z roweru. Nawet bramkarz musi balansować na bramce tak, aby nie dotknąć ziemi stopą.

Przewożenie żony

Wife carrying, bo tak fachowo nazywa się ten dziwny sport, został wymyślony w Finlandii. Polega on na przenoszeniu żony przez mężczyznę w jak najszybszym tempie przez specjalny tor przeszkód. Istnieją pewne ograniczenia: trasa musi mieć długość 253,5 metra z jedną suchą i dwiema przeszkodami wodnymi. Żona musi ważyć co najmniej 49 kilogramów, a w przypadku upadku mężczyźnie grozi kara 15 sekund. Mistrzostwa Świata w tym ciekawym sporcie odbywają się w lipcu, a zwycięzca dostaje wagę swojej żony w formie piwa.

Bossaball

Bossaball to kolejna dziwna dyscyplina sportowa pochodząca z Belgii. Jest czymś w rodzaju siatkówki, z tą różnicą, że piłka może być utrzymywana w powietrzu dowolną częścią ciała i może zostać uderzona do ośmiu razy przez jedną drużynę, zanim przeleci nad siatką. Sporty rozgrywany jest między zespołami liczącymi od trzech do pięciu graczy na nadmuchiwanym boisku z dwoma trampolinami rozdzielonymi siatką. Rozgrywka jest bardzo spektakularna i widowiskowa, gdyż trampoliny umożliwiają graczom wysokie skoki, w trakcie których odbijają piłkę.

Total
0
Shares
Zobacz również: