GW Train Regio. Mało znany przewoźnik kolejowy w Polsce

O kolejowym przewoźniku GW Train Regio z pewnością już słyszała. Nie każdy jednak wie, że pojazdy tego przewoźnika kursują po polskich torach. Skąd pochodzi oraz czym i dokąd jeździ GW Train Regio?

Ostatni raz o GW Train Regio było głośno kilka lat temu, kiedy firma odkupiła od Kolei Śląskich dwa autobusy szynowe serii SA109. Jest to prywatny, czeski przewoźnik kolejowy, który prowadzi przewozy pasażerskie na niektórych trasach u naszych południowych sąsiadów.  

Aktualnie pociągi GW Train Regio można spotkać w różnych regionach Czech. W kraju karlowowarskim jeżdżą na trasach:

  • Sokolov – Zwickau (Niemcy),
  • Karlovy Vary – Mariańskie Łaźnie.

W rejonie pasma górskiego Šumava, na pograniczu Czech, Niemiec i Austrii obsługują trzy trasy:

  • České Budějovice – Černý Kříž,
  • Číčenice – Nové Údolí,
  • Strakonice – Volary.

Pociągi GW Train Regio kursują też w kraju morawsko-śląskim. Aktualnie operują na jednej trasie Milotice nad Opavou – Vrbno pod Pradědem.

Najdłuższą trasą obsługiwaną przez tego niewielkiego przewoźnika jest linia Most – Pilzno.

GW Train Regio w Polsce

Pociągi czeskiego przewoźnika pojawiają się codziennie także w naszym kraju. We współpracy z Kolejami Dolnośląskimi firma obsługuje weekendowe połączenia Wrocław – Adršpach, a także codzienne kursy na trasie Trutnov – Kralovec – Sędzisław.

Do obsługi weekendowych połączeń z Wrocławia do skalnego miasta GW Train Regio zapewnia obsługę w postaci maszynisty i kierownika pociągu, którzy obsługują skład Kolei Dolnośląskich na odcinku Meziměstí – Adršpach. Na trasie Trutnov – Kralovec – Sędzisław połączenie także jest realizowane we współpracy z Kolejami Dolnośląskimi. W tym przypadku do Polski jeździ zarówno czeska obsługa, jak i tabor. Przewoźnik wykorzystuje na tej trasie słynnego motoraka, czyli wagon motorowy serii 810.

Codziennie na trasie Kralovec – Sędzisław kultowy czeski pojazd obsługuje 6 par pociągów. Od maja do końca września cztery pary pociągów kursują na wydłużonej trasie Trutnov – Sędzisław. Dzięki współpracy Kolei Dolnośląskich z czeskim podwykonawcą, w 2018 roku położone na tej trasie Kamienna Góra i Lubawka odzyskały utracone wiele lat temu regularne połączenia kolejowe.

Pojazdy GW Train Regio

Oprócz wspomnianych, kultowych motoraków serii 810, przewoźnik użytkuje też inne typy pojazdów. Pomiędzy Mostem a Pilznem kursują spalinowe zespoły trakcyjne serii 628.2. Spółka posiada także wagony motorowe Stadler Regio-Shuttle RS1, a także Regio-Sprinter RV1.

W 2019 roku GW Tran Regio kupił od Kolei Śląskich dwa nieużywane autobusy szynowe SA109. Są to egzemplarze SA109-005 i SA109-011. Po niezbędnych remontach pojazdy miały zasilić flotę przewoźnika. Do dzisiaj nie ma jednak informacji o ponownym uruchomieniu pojazdów u nowego właściciela. Oba pojazdy zyskały w Czechach oznaczenie serii 817.

Total
9
Shares
Zobacz również: