Kartony – jakie wybrać do pakowania paczki?

Przygotowywanie paczki wydaje się mało skomplikowaną czynnością, ale jeśli chcemy zrobić to porządnie, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Poświęcając chwilę na staranne przygotowanie przedmiotów do wysyłki, znacznie minimalizujemy ryzyko uszkodzenia zawartości. Należy ponadto pamiętać, że sposób pakowania wpływa również na uznanie ewentualnej reklamacji przez firmę kurierską. Sprawdź jak prawidłowo przygotować paczkę.

Pudełko kartonowe

Do przygotowania paczki niezbędne będzie przede wszystkim pudełko. Niektórzy wykorzystują używane kartony po towarach sklepowych, ale zdecydowanie nie jest to najlepszy pomysł. Karton z drugiej ręki może i jest darmowy, ale niestety może być też uszkodzony, co nie zawsze da się dostrzec na pierwszy rzut oka. Oszczędność jest zresztą niewielka, ponieważ nowy karton kosztuje zaledwie kilka złotych, tymczasem ewentualne straty mogą być znaczne. Trzeba wybrać karton dobrze dostosowany do zawartości pod względem rozmiaru. Rzeczy nie mogą stykać się z tekturowymi ściankami, z kolei jeśli wewnątrz pozostanie zbyt dużo wolnej przestrzeni, zmarnujemy duże ilości wypełniaczy, co nie jest ani ekonomiczne, ani ekologiczne. Trzeba też zwrócić uwagę na ilość warstw tektury. Trzy warstwy to minimum gwarantujące skuteczną ochronę, ale do pakowania szczególnie ciężkich lub delikatnych rzeczy trzeba wybrać kartony pięciowarstwowe. 

Jakie są rodzaje kartonów?

Do wyboru mamy wiele rodzajów pudełek. Klasyka to oczywiście kartony klapowe. Niezawodne, uniwersalne i tanie. Można kupić je w wielu różnych rozmiarach. Jedynym minusem jest konieczność używania taśmy pakowej przy składaniu kartonu i jego zamykaniu. Coraz więcej osób wybiera zatem kartony  fasonowe. Tego rodzaju opakowania sprawdzają się zwłaszcza przy wysyłce mniejszych przedmiotów np. kosmetyków, drobnych sprzętów czy pojedynczych sztuk odzieży lub obuwia. Nie trzeba składać ich z użyciem taśmy, a ponadto dostępne są modele z mocnym paskiem klejowym, dzięki któremu przesyłka na pewno nie zostanie otworzona przez niepowołane osoby. Warto zwrócić uwagę również na dedykowane pudełka do paczkomatów. Każdy z nich dostosowany jest do określonego gabarytu skrytki. Nie trzeba wymierzać opakowania, żeby dowiedzieć się jaką skrytkę zarezerwować do wysyłki.  Wszystkie wymienione rodzaje pudełek można zamówić na stronie tego producenta: https://kartony24.eu/pl/c/Kartony/37

Gdzie kupić karton na paczkę?

Kartony można kupić w sklepach z artykułami biurowymi i papierniczymi albo w Internecie. Ta druga opcja ma wiele zalet. Po pierwsze, w sieci ceny są zazwyczaj nieco niższe niż w tradycyjnych sklepach. Po drugie, zyskujemy dostęp do tysięcy ofert. Po trzecie, nie tracimy czasu na wizyty w sklepach. Po czwarte, wszystko zostanie dostarczone nam prosto do mieszkania. Wygoda, komfort i oszczędność to największe zalety zakupów online. 

Arkusz kartonu

Oprócz pudełka do przygotowania przesyłki niezbędne będą również inne akcesoria, m.in. tekturowe przekładki. Takie arkusze można stosować do przekładania talerzy umieszczanych jeden na drugim czy też do odseparowania od siebie kilku rzeczy znajdujących się w przesyłce. Oprócz przekładek niezbędne będą również: wypełniacze, etykiety, taśma pakowa, folia bąbelkowa, papier nacinany i koperta kurierska. 

Jak przygotować paczkę?

Jeśli dysponujemy już odpowiednimi akcesoriami i kartonami, można przystąpić do dzieła. Najpierw należy zabezpieczyć przedmioty, owijając je w folię bąbelkową lub papier nacinany. Kolejny krok to umieszczenie tekturowych przekładek między rzeczami znajdującymi się w kartonie. Teraz trzeba wypełnić całą wolną przestrzeń papierem, pianką lub skropakiem. Zamykamy pudełko i oklejamy je taśmą, zabezpieczając miejsca styku klap, wszystkie rogi i krawędzie. Umieszczamy fakturę, paragon i list przewozowy w kopercie kurierskiej, którą należy przykleić na górnej ściance kartonu. Jeśli w środku znajdują się delikatne przedmioty, nie zapomnij o umieszczeniu naklejki ostrzegawczej. 

Podczas przygotowywania paczki trzeba pamiętać o podstawowych zasadach, które umożliwią nie tylko sprawne pakowanie, ale przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie wszelkiego rodzaju przedmiotów. Olbrzymią rolę odgrywa również wybór dobrej jakości akcesoriów do pakowania. 

Total
0
Shares
Zobacz również: