Tanie podróżowanie. Jak maksymalnie obniżyć koszt podróży?

Podróżowanie to dla wielu osób hobby, a także przyjemność na którą pozwalają sobie za każdym razem gdy znajdują odrobinę wolnego czasu. Podróże jednak stają się coraz droższe i nie bez znaczenia jest przy tym zwiększony popyt czy ogólny kryzys ekonomiczny. W dalszym jednak ciągu podróżowanie może być tanie, a my możemy docierać do różnych zakątków świata bez drenowania naszego portfela. Jak zatem maksymalnie obniżyć koszty podróży i na co warto zwracać uwagę? O tym wszystkim poniżej.

Wyszukiwarki i porównywarki połączeń

Pierwszą podpowiedzią z której możemy skorzystać jeśli zależy nam na tanim podróżowaniu i maksymalnym obniżeniu kosztów je skorzystanie z wyszukiwarki porównywarek połączeń. Są to specjalne serwisy internetowe, w których znajdziemy zestawienie poszczególnych rozwiązań lub nawet przewoźników w konkretnej branży. Najczęściej porównywarki i wyszukiwarki działają jedynie w konkretnej kategorii przewozów np. samolotów, pociągów czy autokarów. Dzięki nim możemy łatwo porównać wiele ofert podróży do konkretnego miejsca w pod względem kosztów. Poprzez ich używanie będziemy mogli w krótkiej chwili dowiedzieć się, jaka opcja podróży będzie kosztowała nas najmniej i wybrać właśnie ją. Często nawet bilet w tym samym pociągu tego samego miejsca może znacząco różnić się ceną w zależności od przewoźnika lub systemu rezerwacyjnego, w którym go wykupimy.

Zestawiając ze sobą różne rozwiązania podróży i różne środki transportu np. wykonując porównanie kosztów podróży pociągiem i samolotem lub pociągiem i autokarem, będzie proste, gdyż łatwo uzyskamy spis cen dla każdego środków transportu. Jeśli mielibyśmy samodzielnie porównywać ceny w każdej kategorii transportu, zajęłoby to nam sporo czasu, a i tak zapewne nie sprawdzilibyśmy wszystkich możliwości.

Korzystaj z promocji

Jedną z najważniejszych porad, którą warto zastosować jeśli szukamy takich podróży, jest korzystanie z promocji. Pod tą poradą kryje się wiele rozwiązań. Promocją może być wcześniejsze wykupienie biletu, przedsprzedaż biletów czy kupowanie biletu w ostatniej chwili tuż przed wyjazdem. Możemy otrzymać również do wyboru promocje weekendowe, ryczałtowe czy nielimitowanych przejazdów w konkretnym okresie.

Oprócz sprawdzenia ceny konkretnego biletu w standardowej wersji powinniśmy sprawdzić również wszystkie możliwe opcje do zastosowania ca danej trasie. Często może okazać się, że znacznie taniej będzie skorzystać z biletu nielimitowanego lub promocyjnego, a ceny różnią się diametralnie. Możemy dostrzec to zwłaszcza przy nielimitowanych przejazdach w konkretnym okresie czasowym. W cenie kilkudziesięciu – kilkuset złotych często będziemy mogli podróżować pociągami w ciągu kilku dni na trasach, za które standardowo musielibyśmy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Niektórzy przewoźnicy oferują również promocję do konkretnych destynacji lub w konkretnych terminach np. w weekendy, w martwych sezonach itd.

Promocje mogą oznaczać również zniżki, kody rabatowe czy kupony. Warto zatem sprawdzać serwisy z rabatami i kuponami w kategorii podróże. Często w takich miejscach znajdziemy spis aktualnych promocji z których będziemy mogli skorzystać lub pobrać dedykowane kupony i kody rabatowe dla czytelników danego serwisu internetowego. W ten sposób przewoźnicy starają się popularyzować swoje usługi w danym środowisku, oferując dedykowane i unikalne zniżki tylko dla tej grupy odbiorców

Nie korzystaj z usług dodatkowych

Usługi dodatkowe to dla wielu przewoźników nawet większość zysków. Widać to najdokładniej przy podróżach lotniczych, gdzie linie lotnicze czerpią nawet 70% zysków właśnie z usług dodatkowych oferowanych na pokładzie. Do takich zalicza się pierwszeństwo wejścia na pokład, rezerwację konkretnego miejsca czy zamawianie jedzenia w trakcie podróży. Oferty takie możemy spotkać również w liniach autobusowych czy kolejowych, czyli wszędzie tam, gdzie możemy podróżować.

Jeśli jednak chcemy podróżować najtaniej jak tylko jest to możliwe, powinniśmy unikać kupowania usług dodatkowych. Przed podróżą powinniśmy zatem zadbać o wszystkie kwestie tak, aby nie musieć korzystać z dodatkowych usług w trakcie podróży. Możemy zatem samodzielnie przygotować sobie przekąski przed podróżą, zadbać o odpowiednio mały bagaż, a także zjawić się odpowiednio wcześnie przed wyruszyłem w trasę, aby zająć najlepsze miejsca.

Usługi dodatkowe nie mają bezpośredniego wpływu na odbycie podróży, a jedynie co najwyżej na jej komfort, choć i tak w dużej mierze możemy zadbać o niego samodzielnie.

W grupie taniej

Jednym z lepszych patentów na tanie podróżowanie jest przemieszczanie się w grupie. Niezależnie od tego czy chcemy skorzystać z kolei, autokaru czy innych środków transportu, warto rozważyć podróżowanie w większej ilości osób. Jest to dobrze widoczne zwłaszcza przy podróżach samochodowych, gdzie koszt paliwa możemy podzielić nawet na 5 osób. Daje to nawet 80% oszczędności ceny na trasie. Aby korzystać z takiej obniżki, przede wszystkim powinniśmy zorientować się, czy na docelowej trasie konkretne środki transportu oferują zniżki dla grup. Nie jest to oczywiste, choć często możemy skorzystać z tańszych biletów grupowych czy zniżek dla wycieczek zorganizowanych. Jeśli więc planujemy odwiedzić konkretne miejsce, możemy poszukać osób, które również wybierają się do tej lokalizacji, a następnie spróbować obniżyć koszt podróży.

Klasa ekonomiczna

Dobrym sposobem na obniżenie kosztów podróży jest wybieranie ekonomicznej klasy. Jest to najniższy standard podróży, a poszczególne środki transportu oferują różny podział klas. Jeśli jednak będziemy wybierali najniższe warunki transportu, będziemy mogli liczyć na niższą cenę biletu. Warto jednak zaznaczać, że w niektórych przypadkach podróżowanie w wyższej klasie może być paradoksalnie tańsze niż podróżowanie w klasie ekonomicznej. Często ma to związek z licznymi promocjami, a także dynamicznym systemem sprzedaży biletów. Czasami w danej klasie wyższej może pozostawać więcej wolnych miejsc, a cena zakupu biletu będzie niższa niż w klasie ekonomicznej. Jest to widoczne szczególnie na zachodzie Europy, gdzie systemy te działają w bardziej przejrzysty i logiczny sposób.

Total
0
Shares
Zobacz również: