Relokacja maszyn przemysłowych – 5 powodów, dla których warto się na nią zdecydować!

Relokacje maszyn są podejmowane z wielu powodów – często chodzi o ekspansję na nowym rynku czy pozbycie się starych sprzętów. Pomimo obaw dotyczących przebiegu całego procesu, związanych na przykład z kosztami czy bezpieczeństwem, warto go organizować bez zbędnej zwłoki, gdyż może to przyczynić się do zwiększenia efektywności firmy. Sprawdź, dlaczego przenoszenie maszyn przemysłowych to dobry pomysł.

Powód 1. Redukcja kosztów

Relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych pomoże ograniczyć wydatki ponoszone przez zakład. Jest tak między innymi wówczas, gdy stare maszyny zostaną zastąpione nowymi, bardziej funkcjonalnymi i wydajnymi. W efekcie dojdzie do:

  • zmniejszenia nakładów ponoszonych na konserwację i naprawę urządzeń,
  • usprawnienia realizacji procesów wykonywanych w zakładzie dzięki likwidacji przestojów i opóźnień na skutek awarii maszyn.

Przenoszenie maszyn przemysłowych umożliwia redukcję kosztów także dlatego, że pozwala firmie zaangażować się na rynku, na którym dostępna jest wykwalifikowana, ale jednocześnie nie generująca wysokich kosztów zatrudnienia kadra pracownicza. Opłacalność takiego rozwiązania rośnie dzięki możliwości skorzystania z preferencji finansowych, wynikających z prowadzenia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej czy inwestycyjnej.

Powód 2. Relokacja maszyn przemysłowych to nowe możliwości rozwoju firmy

Relokacje maszyn często są realizowane w związku z pojawieniem się nowego produktu w ofercie czy ekspansją na nowe rynki. Dzięki przeniesieniu urządzeń w inne, bardziej perspektywiczne miejsce, możemy zyskać dostęp do wielu nowych:

  • klientów, dzięki czemu sprzedaż będzie stopniowo rosła,
  • kontrahentów – efektem może być zwiększenie partnerstwa biznesowego przy realizacji inwestycji.

Nowy rynek to często również szersze możliwości wykorzystywania nowoczesnych technologii. Mogą one pomóc firmie zwiększyć poziom konkurencyjności oraz innowacyjności.

Powód 3. Zwiększenie efektywności działania zakładu

Gdy realizowana jest relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych, daje to nam zupełnie nowe możliwości, jeśli chodzi o rozplanowanie elementów linii produkcyjnej. Dzięki dodatkowej powierzchni w nowym miejscu możemy:

  • umieścić dodatkowe maszyny, aby usprawnić produkcję,
  • ustawić urządzenia tak, aby nie doszło do krzyżowania dróg transportowych.

Wzrost efektywności działania firmy jest możliwy dzięki praktycznemu wdrożeniu koncepcji lean management. Szczupłe zarządzanie, którego integralnym elementem są nowoczesne maszyny, pozwalające na automatyzację produkcji, prowadzi do eliminacji przestojów poprzez wykluczenie zbędnego ruchu, nadmiernych zapasów czy nadprodukcji.

Relokacja maszyn przy użyciu wózka widłowego i samochodu ciężarowego – inrel.pl

Powód 4. Przenoszenie maszyn przemysłowych pozwala na neutralizowanie problemów rynkowych

Niepewna sytuacja na rynku to jeden z obszarów ryzyka, na które narażona jest każda firma. Nierzadko dochodzi do spadku popytu na określone wyroby czy braku surowców niezbędnych do prowadzenia produkcji.

W takich wypadkach może pomóc relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych, dzięki której możemy na przykład skoncentrować produkcję w jednym miejscu, aby nie była nadmiernie rozproszona i nie generowała nadmiernych kosztów. Dobrym pomysłem jest również przeniesienie elementów linii produkcyjnej tam, gdzie są niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Powód 5. Relokacja maszyn to całkowicie bezpieczne przedsięwzięcie

Jeśli wyrażamy obawy o to, czy relokacja maszyn przemysłowych jest bezpieczną operacją, nie musimy się martwić – na rynku działają firmy, które o to zadbają. Przykładem jest Inrel, która posiada duże doświadczenie, jeśli chodzi o przenoszenie elementów linii produkcyjnych, a także dysponuje wykwalifikowanymi specjalistami oraz niezbędnym sprzętem.

Taka firma zajmuje się kompleksową realizacją całego przedsięwzięcia, czyli demontażem sprzętów oraz ich załadunkiem, transportem, rozładunkiem i ponownym montażem. Wykorzystuje w tym celu wiele urządzeń, w tym wózki widłowe, podnośniki hydrauliczne oraz rolki transportowe, które gwarantują pełne bezpieczeństwo operacji.

Relokacja maszyn to korzystne rozwiązanie wówczas, gdy rozwijamy działalność i zamierzamy objąć nią kolejne rynki lub chcemy pozbyć się starych maszyn albo gdy na rynku występują określone trudności. Dzięki przeniesieniu maszyn możemy ograniczyć koszty i zwiększyć efektywność działania zakładu.

Total
0
Shares
Zobacz również: