Przesyłki drobnicowe – czym są i kiedy warto je wykorzystywać?

Przedsiębiorcy mają różne wymagania odnośnie transportu. Niektórzy z nich potrzebują użycia kilkunastotonowych naczep, inni z kolei wysyłają niewielkie produkty do odbiorców, których lokalizacja jest mocno zróżnicowana. Wybór transportu całopojazdowego w takim przypadku nie ma najmniejszego sensu. Idealnym rozwiązaniem jest transport drobnicowy. 

Transport drobnicowy – czym jest?

Transport drobnicowy dotyczy ładunków niewielkich, o zróżnicowanych kształtach oraz opakowaniach, stosunkowo niskiej wadze, które nie wypełnią samodzielnie kontenera lub pojazdu. Łączone są więc w jeden transport w punktach przeładunkowych. Wówczas przestrzeń w samochodzie jest optymalnie zagospodarowana. Transport drobnicowy związany jest ze skomplikowaną procedurą dostaw, spowodowaną rozproszeniem nadawców i adresatów przesyłek. Z tego względu niezbędne są operacje dodatkowe, które sprawią, że transport tego typu będzie opłacalny.

Ładunek drobnicowy – cechy charakterystyczne

Czym wyróżniają się przesyłki drobnicowe?

 • niewielka waga pojedynczej paczki,
 • różnorodne opakowania,
 • konsolidacja paczek,
 • wiele kształtów towarów,
 • rozliczenie związane z wagą i wielkością przesyłki,
 • rozproszeni nadawcy i adresaci.

Transport drobnicowy – planowanie

Transport drobnicowy jest nieco bardziej skomplikowany niż FTL, dlatego wymaga większej precyzji planowania przewozu, aby proces ten odbył się w bezpieczny, szybki sposób. Ważne również, aby całość była opłacalna zarówno dla usługodawcy, jak i usługobiorcy. Należy więc odpowiedni zarządzać całą przestrzenią załadunkową, w związku z tym znaczenie mają tu waga, kształt, kolejność oraz zapakowanie towaru.

Transport drobnicowy – proces

Cały proces, jakim jest transport drobnicowy, zaczyna się wówczas, gdy towar zostanie odebrany od klienta. Następnie odbywa się konsolidacja paczek w terminalu przeładunkowym, a kolejno – wysłanie ich do miejsca docelowego. Ostatnim etapem jest dowóz towaru do odbiorcy finalnego. Jednym z godnych polecenia przewoźników jest firma Rhenus, która oferuje pakiet ubezpieczeń, a także opcję śledzenia nadanych przesyłek.

Transport drobnicowy stosowany jest w przypadku wielu branż, np. chemicznej, przemysłowej czy automovite. Możliwe jest przewożenie palet, paczek niestandardowych, ADR lub też dłużyc. Firma, która serwuje najwyższej jakości usługi, stara się zapewnić jak najwięcej udogodnień dla klientów, aby w przyszłości ponownie zdecydowali się na ich usługi.

Transport drobnicowy – zalety

Do największych zalet transportu drobnicowego należą:

 • dogodna cena,
 • brak potrzeby magazynowania nadwyżek produktowych,
 • zgodny z potrzebami transport,
 • możliwość wyboru dogodnego terminu dostawy.

Jakie nieprawidłowości mogą wystąpić w przypadku transportu drobnicowego?

Ponieważ transport drobnicowy dotyczy przesyłek o różnorodnych kształtach oraz opakowaniach, istnieje prawdopodobieństwo, że ulegną one uszkodzeniu lub zniszczeniu. Najczęstszymi z nich są usterki mechaniczne, fizyczne, chemiczne, biologiczne i wiele innych. Niezwykle ważne jest więc odpowiednie ubezpieczenie oraz zapakowanie i oznaczenie przesyłki. Pracownik powinien również zadbać o dokładne ułożenie wszystkich paczek. Warto również pilnować poprawności wysyłania produktów – w innym wypadku mogą one trafić do nieodpowiedniego magazynu.

Transport drobnicowy – wady

Choć transport drobnicowy wiąże się z wieloma zaletami nie można zapomnieć również o niedogodnościach, którymi są:

 • możliwość niewykorzystania przestrzeni magazynowej lub ładunkowej w pełni,
 • większe prawdopodobieństwo uszkodzenia lub zniszczenia towaru, co związane jest z jego nieodpowiednim zabezpieczeniem,
 • dość długi proces przeładunku oraz wyładowywania towaru. 

Transport drobnicowy – jakie są koszty?

Firmy transportowe wyznaczają stawki głównie według wielkości oraz wagi przesyłki. Zależy to od miejsca w pojeździe, które zajmuje towar, przestrzeni załadunkowej oraz maksymalnej masy pojazdu. Do kosztów mogą zostać doliczone usługi dodatkowe, a także koszt celny lub te wynikające z miejscem odbioru.

Total
0
Shares
Zobacz również: