Sztanga – sprzęt nie tylko do profesjonalnej siłowni

Sztanga to sprzęt, który większości osób kojarzy się z siłownią, a treningi ze sztangą kojarzą się z nadmiernie rozbudowanymi mięśniami. Ćwiczenia ze sztangą angażują do pracy i rozwijają wiele partii mięśni, ale nie są przeznaczone tylko mężczyznom, którym zależy na dużych mięśniach. Sztanga również świetnie się nadaje do ćwiczeń podczas redukcji zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

Wbrew pozorom sztanga to także sprzęt do domowego użytku. Zajmuje niewiele miejsca, a zapewnia ogromne możliwości treningowe. Zakup akcesoriów do treningów ze sztangą to nie jest duży wydatek. Wystarczy gryf i zestaw ciężarów oraz stojaki na sztangę znajdujące się w ofercie sklepu marbo-sport.pl, by wykonywać ćwiczenia na wszystkie grupy mięśni bez użycia innego sprzętu. 

Podczas treningu ze sztangą wykonujemy ćwiczenia angażujące do pracy wiele mięśni jednocześnie. Takie ćwiczenia to sposób na szybkie spalenie tkanki tłuszczowej. Regularne treningi ze sztangą zwiększają gęstość kości i zapobiegają osteoporozie. Doskonale poprawiają kondycję, siłę i wytrzymałość organizmu. 

Jak ćwiczyć ze sztangą?

Skuteczność treningów ze sztangą uzależniona jest od kilku czynników, m.in. od dobrze ułożonego planu treningowego, od systematyczności oraz od właściwie dobranego obciążenia. Podczas treningów należy przestrzegać prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. Nieodpowiednia technika może szybko doprowadzić do kontuzji. 

Jeżeli czujemy, że nie jesteśmy w stanie wykonać do końca danej serii ćwiczeń, należy przerwać ćwiczenia. Obciążenie należy dobierać odpowiednio do swoich możliwości i do swojego poziomu zaawansowania. Zwiększyć je można dopiero wtedy, gdy nie mieliśmy problemów wykonaniem poprzedniego ćwiczenia. 

Każdy trening siłowy, także trening ze sztangą wymaga regeneracji. Dlatego nie powinno się trenować codziennie. Wystarczą 3-4 treningi w tygodniu co drugi dzień. 

Ćwiczenia ze sztangą to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają dużo czasu na treningi lub mają ograniczony dostęp do profesjonalnej siłowni. Ten rodzaj aktywności fizycznej przynosi szybkie efekty. 

Do najpopularniejszych ćwiczeń wykonywanych ze sztangą należą: przysiady, martwy ciąg, wyciskanie na stojąco, wyciskanie na ławce, podciąganie sztangi na skos. Przed każdym treningiem należy pamiętać o rozgrzewce, która przygotuje mięśnie i stawy do pracy i uchroni przed kontuzją. Po treningu należy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. 

Total
0
Shares
Zobacz również: