Magazyny na wynajem – która oferta będzie najlepsza dla twojej firmy?

Dobra lokalizacja magazynu i właściwe dopasowanie do potrzeb przekłada się zarówno na efektywność firmy, jak i zwiększenie przychodu. Jest więc bardzo ważne i z tego powodu, przed podjęciem decyzji o wyborze zarówno wynajmującego, jak i konkretnego obiektu, warto starannie przeanalizować dostępne oferty rynkowe. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wynajmując powierzchnie magazynowe. Przeczytaj poniższy tekst!

Dobra lokalizacja magazynów

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze hali jest jej lokalizacja. Dla większości najemców istotne jest położenie w pobliżu dużych węzłów komunikacyjnych, dróg ekspresowych i autostrad. Ważna może być również niewielka odległość od centrum miasta. Takie warunki oferują m.in. magazyny w Lublinie, mieszczące się w sąsiedztwie dróg ekspresowych, 4 km od centrum. Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest odległość zaledwie 10 km od portu lotniczego.

Ważne parametry techniczne obiektu

Poza lokalizacją i odległością od ważnych węzłów komunikacyjnych, istotna jest także wielkość powierzchni magazynowych, która musi być adekwatna do potrzeb najemcy. Wybierając magazyn należy zwrócić uwagę również na parametry techniczne, które mogą być ważne z punktu widzenia załadunku czy rozładunku oraz manewrów wewnątrz magazynu. Są to najczęściej m.in.:

  • maksymalna wysokość składowania towarów w pomieszczeniach magazynowych;
  • dopuszczalna nośność podłogi;
  • rozstaw słupów wsporczych podtrzymujących konstrukcję dachu obiektu;
  • rodzaj doków (np. czy zapewniona jest regulacja hydrauliczna).

Warto pamiętać również o doświetleniu strefy rozładunku światłem dziennym (ograniczenie kosztów energii elektrycznej) czy obciążeniu ogniowym, co jest istotne nie tylko w związku z bezpieczeństwem ludzi i przechowywanego towaru, ale także z ubezpieczeniem.

Powierzchnie wspólne – co je stanowi i jak jest rozliczane?

Poza magazynem, analizując oferty wynajmujących, warto wziąć pod uwagę także tzw. GLA, czyli powierzchnie, które najemca ma do własnej dyspozycji oraz te, które dzieli razem z innymi najemcami w obiekcie. Zwykle są to korytarze, toalety czy łazienki z prysznicami oraz szatnie czy pomieszczenia socjalne przeznaczone dla pracowników, ale także recepcja oraz salki konferencyjne. Na zewnątrz mogą to być parkingi dla pracowników oraz strefy wypoczynkowe.

Koszt wynajmu powinien uwzględniać zarówno powierzchnie przeznaczone do wyłącznego użytku najemcy, jak i współdzielone.

Powierzchnie biurowe

Wiele obiektów magazynowych pozwala na udostępnienie najemcy poza magazynami, również powierzchni biurowych. Rozwiązanie, w którym obsługa logistyczna czy księgowa magazynu znajduje się w tej samej lokalizacji co powierzchnie magazynowe, jest dla najemcy niekiedy bardzo ważne, stąd szukając odpowiedniego obiektu, na pewno zwróci uwagę również na opcję wynajmu biur.

Cena oraz warunki umowy

Poza kwestiami logistycznymi, parametrami obiektu oraz możliwością najmu powierzchni biurowych, bardzo istotna z punktu widzenia najemcy jest ostateczna cena najmu oraz precyzyjne wyszczególnienie opcji, które zawiera. Jasno sformułowana umowa musi wskazywać na wszystkie elementy najmu, które zawarte są w cenie i wymieniać te, za które najemca będzie musiał zapłacić dodatkowo, chcąc z nich skorzystać.

Total
0
Shares
Zobacz również: