Park Rataje. Miejsce pamięci o dawnej kolei

Poznań znany jest z kilku kolejowych atrakcji. Co jakiś czas do stolicy Wielkopolski dojeżdżają z Wolsztyna pociągi prowadzone parowozem. W mieście dużą atrakcją jest kolej parkowa Maltanka, po której w wybrane dni również kursuje parowóz. W Parku Rataje znajduje się jeszcze jedna atrakcja. Czym jest stacja Poznań Rataje i co ciekawego można na niej zobaczyć?

W zrewitalizowanym Parku Rataje położonym na południowy wschód od centrum miasta znajduje się miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik kolei. Jest to stacja Poznań Rataje. Dawniej przebiegała w tym miejscu linia Średzkiej Kolei Powiatowej. Od 2018 roku w tym miejscu funkcjonuje kolejowa ekspozycja z historycznymi eksponatami.

Historia Średzkiej Kolei Powiatowej

Na niewielkim skwerze w miejscu dawnej stacji zachowano kawałek wąskiego toru oraz dobudowano tor normalny. Wzdłuż drogi szynowej znajdują się ławki, zegar  i wiata stylizowana na wiatę peronową. Na specjalnych tablicach przedstawiono historię Średzkiej Kolei Powiatowej i dawną stację Poznań Rataje. Zwiedzający mogę obejrzeć historyczne fotografie z ŚKP, w tym także ze stacji, na której terenie się znajdują.

Parowozy i WARS

Miejsce upamiętnia nie tylko dawną stację wąskotorowej ŚKP, ale także przybliża historię kolei normalnotorowej. Niewielka ekspozycja taboru kolejowego składa się z wąskotorowego parowozu Dn2t Baziel, normalnotorowego parowozu Tkt48-130 i wagonu barowego 113A.

Wszystkie pojazdy wyprodukowano po II Wojnie Światowej. Ciekawostką jest fakt, że parowóz Tkt48-130 przez już wcześniej kilkanaście lat pełnił funkcję pomnika, najpierw w Kępnie, gdzie do 1992 roku służyła jako czynna lokomotywa, a następnie w Swarzędzu. Do poznańskiego parku trafił po renowacji, dzięki czemu ponownie cieszy oczy miłośników parowozów.

Wagon barowy 113A trafił do Poznania z wagonowni PKP Intercity w Gdyni Leszczynkach. Przed ustawieniem jako pomnik przemalowano go w oryginalne oliwkowe barwy, a na burtach namalowano kultowe logo WARS. Tabor można oglądać tylko z zewnątrz. Nie ma możliwości wejścia do wnętrza lokomotyw i wagonu.

Semafory, dźwignie, tarcze

Ekspozycję wzbogacają także mniejsze, historyczne elementy, związane z prowadzeniem ruchu pociągów. Odwiedzający mogą zobaczyć kultowy semafor kształtowy, żuraw do nawadniania parowozów, dźwignię rozjazdową z nastawni mechanicznej, a także szlabany przejazdowe, napędzane ręczną korbą. Ekspozycję uzupełnia kształtowa tarcza ostrzegawcza i kilka innych kolejowych wskaźników.

Jak dojechać do Parku Rataje?

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej znajduje się w Parku Rataje, nieopodal kościoła pw. Nawiedzenia NMP. Na miejsce dojedziemy transportem zbiorowym. Jadą tramwajami linii 1 i 18 musimy wysiąść na przystanku Żegże I lub Rondo Żegrze. Nieco bliżej będzie dojechać liniami 6, 7, 13, 13 lub 8 i wysiąść na przystanku Os. Rzeczypospolitej. Stamtąd ulicą Kruczą dojedziemy prosto na miejsce.

Ekspozycja jest przestrzenią otwartą, czynną całą dobę. Zwiedzanie trakcji jest bezpłatne.

Total
0
Shares
Zobacz również: