Piec akumulacyjny a koszty ogrzewania: czy warto inwestować?

Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie swoich domów i mieszkań za pomocą energii elektrycznej. Ten nowoczesny, ekologiczny i wygodny sposób ogrzewania nie wymaga codziennego kontrolowania oraz ustawiania interesujących nas parametrów, a ponadto jest bezpieczny i atrakcyjny dla domowników pod wieloma względami.

To także spore ułatwienie w domu lub mieszkaniu, gdzie nie mamy miejsca, aby móc zaaranżować osobne pomieszczenie na kotłownię z wielkim piecem. Czy ogrzewanie elektryczne rzeczywiście jest tak dobrym rozwiązaniem, jak mogłoby się wydawać? Czy oprócz ekologii przynosi mieszkańcom inne korzyści? Ile można zaoszczędzić na tej inwestycji, skoro stawki na rynku energetycznym wciąż rosną? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! 

Czym jest piec akumulacyjny i na jakiej zasadzie działa? 

Piec akumulacyjny to rodzaj grzejnika elektrycznego, który działa na zasadzie kumulowania ciepła przez kilka godzin, a następnie oddawanie go do pomieszczenia ogrzewając je. Pobór energii następuje w trakcie godzin nocnych (22-6), gdy taryfa za energię elektryczną jest znacznie niższa niż ta, z której korzystamy w ciągu dnia i potrafi wahać się nawet do 40% standardowej ceny za prąd. Zmagazynowane ciepło uwalnia się w określonych godzinach tak, że w ciągu całego dnia jest ciepło w pomieszczeniu, co jest możliwe dzięki konstrukcji pieca oraz jego zawartości. Sercem pieca jest grzałka z blokami akumulacyjnymi, które pokryte specjalnym izolującym tworzywem zapobiegają wydostaniu się od razu całego ciepła na zewnątrz.  

Jakie są zalety i wady korzystania z pieca akumulacyjnego? 

Piece akumulacyjne tak jak każde urządzenie mają swoje zalety i wady, dzięki czemu możemy na ich podstawie zdecydować, czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla nas i naszego domu. Grzejniki tego typu rzeczywiście pomagają zaoszczędzić na prądzie, korzystając z taryfy nocnej, jednak przez to, że nie są one przystosowane do większych pomieszczeń, trzeba zainstalować osobny piec w każdym z pokoi. Mimo tego, że koszty pieca same w sobie nie są aż tak wysokie, trzeba liczyć się z zakupem kilku urządzeń, aby móc ogrzać całe mieszkanie. Dodatkowo grzejniki akumulacyjne wymagają określonej ilości miejsca, tam, gdzie chcemy je powiesić, więc musimy przeznaczyć na to kawałek naszej przestrzeni, który powinien być w bezpośredniej odległości od gniazdka z prądem, aby kabel nie przeszkadzał i nie zaburzał naszych walorów estetycznych.  

Kto powinien zainwestować w piec akumulacyjny? 

Zastosowanie pieca akumulacyjnego we własnym mieszkaniu jest szczególnie polecane osobom, które posiadają w domu panele solarne generujące znacznie mniejsze zużycie prądu, oraz tym, którzy korzystają z taryfy nocnej. Jak wspominaliśmy wcześniej, nocna taryfa opłat za prąd potrafi generować znaczne oszczędności podczas użytkowania, co zdecydowanie przyczynia się do ograniczenia domowego budżetu. Biorąc pod uwagę to, że piece akumulacyjne są zasilane prądem i nie emitują szkodliwych spalin do otoczenia oraz atmosfery. Będzie to więc świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które cenią sobie wykorzystanie ekologicznych możliwości w swojej przestrzeni. Jeśli dalej zastanawiacie się nad inwestycją w piec akumulacyjny, koniecznie przejrzyjcie wszystkie „za i przeciw”, aby móc jak najlepiej dopasować ten system ogrzewania do waszych warunków oraz możliwości.  

Total
0
Shares
Zobacz również: