Systemy wagowe w pojazdach komunalnych – jakie wyróżniamy?

Odbiór odpadów jest usługą niezwykle ważną, realizowaną na terenie każdego miasta i wsi w naszym kraju. Dzięki niej, we wszystkich regionach Polski panuje porządek, a śmieci trafiają wyłącznie do miejsc dla nich przeznaczonych. Nic nie wyglądałoby tak dobrze, gdyby nie efektywna praca operatorów śmieciarek i firm komunalnych.

Nowoczesne systemy wyposażenia śmieciarek są wdrażane do coraz większej liczby takich samochodów. Trzeba przyznać, że oprócz terminali pokładowych, systemów identyfikacji RFID czy rejestratorów obrazu, niezwykle ważne są również systemy wagowe. Po co korzysta się z takiego wyposażenia i jakie jego rodzaje występują w pojazdach? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Po co ważyć odpady?

Wszystkie systemy ważenia dysponują łącznie wieloma funkcjami, przydatnymi z punktu widzenia firm komunalnych. Pomiar masy śmieci jest wykonywany dla konkretnych pojemników i niejednokrotnie przypisywany przy użyciu RFID do lokalizacji bądź klienta. Dzięki dokładności wynikającej z ważenia odpadów, znacznie łatwiej jest rozliczyć się ze swoimi klientami.

Najważniejszą funkcją wagi w pojeździe komunalnym jest jednak zapobieganie przekraczaniu limitów wagowych. Doskonale wiadomo, że każdy pojazd posiada swoją określoną masę dopuszczalną, której trzeba się trzymać. Korzystając z systemów wagowych od razu wiadomo, na ile ładunku można sobie jeszcze pozwolić przed zjazdem do stacji wyładowczej. Taka informacja jest niezwykle ważna, gdyż przy pełnej kontroli masy, istnieje pewność nieprzeciążenia pojazdu.

Rodzaje systemów wagowych

Znajdująca się w pojeździe waga pokładowa może występować w formie dynamicznej i statycznej. W tej pierwszej pomiar tworzony jest zawsze w trakcie trwania procesu zrzutowego. Wagi tego rodzaju montowane są na zasypie i posiadają dokładność rzędu 2 kg. Pomiar odbywa się na zasadzie zważenia pojemnika wypełnionego oraz opróżnionego. Końcowym etapem jest obliczenie przez komputer pokładowy różnicy między obiema wartościami i udostępnienie jej operatorowi.

Waga dynamiczna różni się od statycznej tym, że jej działanie jest obserwowalne w czasie trwania procesu zrzutowego. Proces ten odbywa się w pełni automatycznie. Przy opcji statycznej konieczne jest natomiast zatrzymanie całego procesu i zamontowanie kontenera do haka. Może zabierać to znacznie więcej czasu i kosztować więcej wysiłku.

Innym rodzajem tych urządzeń jest waga podwoziowa. Przeznacza się ją głównie do oszacowania masy odpadów przewożonych pojazdem HDS. Jej dokładność jest znacznie mniejsza od wcześniej wspomnianych wag statycznych i dynamicznych, choć również stanowi bardzo popularny system wagowy.

Terminal pokładowy a systemy wagowe

Nie da się ukryć, że powiązanie między systemami wagowymi a terminalem pokładowym w pojeździe jest spore. Wszystkie pomiary wykonane przy użyciu wagi są na bieżąco przesyłane właśnie do centrum dowodzenia samego pojazdu. Terminal jest bez wątpienia najważniejszym narzędziem pracy operatora śmieciarki. Bez niego ciężko byłoby o taką efektywność odbioru odpadów, jaką obecnie są w stanie generować firmy komunalne.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również: