Jak przygotować samochód na wiosnę?

Temperatura za oknem staje się coraz przyjemniejsza, a zimowe mrozy powoli odchodzą w zapomnienie. To dobry czas, aby zadbać o swój samochód i przygotować go na nadchodzący sezon. Dzięki temu unikniesz dodatkowych napraw i zaoszczędzisz czas. Czy wiesz, od czego zacząć?

Chociaż awarie samochodu są trudne do przewidzenia i nie da się przed nimi w pełni ustrzec, to można zrobić wiele, aby maszyna pozostawała w jak najlepszej kondycji. Do takich działań należy np. konserwacja auta po zimie. Podstawą jest solidny przegląd, który wykona dla Ciebie warsztat samochodowy Warszawa. Na jakie naprawy i działania konserwacyjne warto zdecydować się wiosną?

Naprawy lakiernicze

Sól drogowa, zalegający na jezdni żwir i piasek oraz niskie temperatury, to czynniki, które mogą uszkodzić lakier na Twoim samochodzie. Po sezonie zimowym warto dokładnie przyjrzeć się powłokom lakierniczym i wyszukać ewentualne problemy. Ofertę usług lakierniczych znajdziesz na compet.pl. Nie warto czekać – rysy same nie znikają, a wręcz przeciwnie mogą powodować powstawanie ognisk korozji.

Wymiana opon

Nie istnieje sztywna data, która wyznacza, kiedy należy zmienić opony na letnie. Uważa się, że takiej wymiany najlepiej dokonać, kiedy temperatura w ciągu dnia przekracza 7 stopni Celsjusza. Nie warto nadmiernie się spieszyć, czasami jeszcze w marcu pojawiają się mrozy – to ważne, szczególnie jeśli korzystasz z samochodu w nocy, lub nad ranem. Jednak trzeba pamiętać, że im później chcesz zmienić opony, tym dłużej będziesz czekać na termin u mechanika.

Dokładne mycie samochodu

Zimą na powierzchni samochodu oraz w różnych szczelinach gromadzi się brud i osady. Może to być sól drogowa, piasek i inne zanieczyszczenia. Pogarszają nie tylko atrakcyjność wizualną samochodu, ale mogą też być przyczyną różnych uszkodzeń. Dlatego warto uważnie je usunąć. Dokładne mycie samochodu po zimie to czynność obowiązkowa. Warto poświęcić uwagę nie tylko nadwoziu, ale także mniej dostępnym powierzchniom. Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie różnych preparatów ochronnych i konserwujących.

Zadbaj o wnętrze samochodu

Zimą w Twoim samochodzie często gromadzi się wilgoć – wnosisz ją na butach, paruje z ubrań, jest też w powietrzu. Dlatego po sezonie zapach tapicerki może być nieprzyjemny. Wiosna to dobry czas, aby umówić się na czyszczenie wnętrza samochodu i pozbycie się zapachu wilgoci. Wiele firm oferuje obecnie bezinwazyjne metody dokładnego czyszczenia i dezynfekcji obić samochodowych. Jeśli chcesz poprawić jakość powietrza w samochodzie, to dobrym pomysłem będzie także wymiana filtra kabinowego.

Zadbaj o klimatyzację

Z serwisem klimatyzacji warto umówić się, zanim zaczną się pierwsze upały. Później kolejka oczekujących może być dość długa. Dlatego wiosna to dobry czas, aby wykonać przegląd klimatyzacji, uzupełnić czynnik chłodniczy, czy zadbać o czyszczenie i dezynfekcję całego układu. Wysokie temperatury mogą pojawić się szybciej, niż Ci się wydaje, dlatego nie warto zwlekać z przeglądem klimatyzacji.

Total
0
Shares
Zobacz również: