Jak transportować maszyny budowlane, rolnicze?

Chcesz przewieźć koparkę lub dźwig, a może potrzebujesz pomocy podczas transportu ciągnika rolniczego? Transport ładunków ponadgabarytowych wymaga spełnienia odpowiednich norm bezpieczeństwa. Podpowiemy Ci, jak przewozić maszyny budowlane i rolnicze.

Komu zlecić transport maszyn budowlanych i rolniczych?

Samodzielne przewiezienie ładunku o niestandardowych wymiarach jest bardzo kłopotliwe, tym bardziej że sporych rozmiarów sprzęt powinien być odpowiednio zabezpieczony, aby nie uległ uszkodzeniu podczas przewożenia i nie stwarzał niebezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu. Transport ładunków ponadgabarytowych, np. maszyn budowlanych, najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która nie tylko odpowiednio przygotuje sprzęt do transportu, ale również pomoże załatwić niezbędne zezwolenia związane z przewozem towaru o niestandardowych wymiarach. Takie przedsiębiorstwo odpowiednio dopasuje pojazd i rodzaj naczepy do ciężaru ładunku, a także na życzenie klienta zapewni ubezpieczenie CARGO. Dzięki temu transport maszyn rolniczych lub budowlanych przebiegnie sprawnie i będzie całkowicie bezpieczny.

Jak przygotowuje się ładunek do transportu?

Przewóz maszyn budowlanych i rolniczych wymaga właściwego zabezpieczenia ładunku, zanim wyruszy on w drogę. Bardzo istotną kwestię stanowi sprawdzenie rzeczywistej wagi sprzętu, aby upewnić się, że nie będzie ona wywierała zbyt dużego nacisku na osie kół. Transport maszyn przemysłowych odbywa się ciągnikami siodłowymi wyposażonymi w silniki o dużej mocy. Dzięki temu przewóz ładunków ponadgabarytowych, które mogą ważyć nawet kilka ton, nie stanowi większego problemu dla firmy transportowej. Do transportu maszyn rolniczych i budowlanych wykorzystuje się naczepy niskopodwoziowe z systemem hydraulicznym oraz wciągarki zapewniające szybki i w pełni bezpieczny załadunek.

Maszyny przemysłowe przypina się specjalnymi łańcuchami oraz szerokimi pasami, które ograniczają przemieszczanie się sprzętu. Dodatkowo w przypadku maszyn posiadające koła niezbędne jest umieszczenie pod nimi klinów. Istnieje również możliwość częściowego rozłożenia sprzętu na czas transportu (np. rozmontowania łopat koparki lub ramienia dźwigu), co znacznie ułatwi jego przewiezienie. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu każdego elementu.

Jak zorganizować transport ładunków ponadgabarytowych?

W zależności od ciężaru i wymiaru ładunku transport ponadgabarytowy wymaga uzyskania odpowiedniej kategorii zezwoleń od zarządcy dróg na przejazd daną trasą. W tym celu koniecznie jest złożenie wniosku do starosty powiatowego, naczelnika urzędu celnego lub Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. W przypadku ładunku o bardzo dużych wymiarach należy skorzystać z pomocy pilota nawigującego. Bardzo często ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego przewóz maszyn i innych towarów ponadgabarytowych odbywa się w nocy.

Podczas transportu maszyn budowlanych i rolniczych należy skorzystać z pomocy firmy przewozowej, która prawidłowo zabezpieczy ładunek. Jak myślisz, co jeszcze należy uwzględnić podczas przewozu towarów ponadgabarytowych Podziel się swoimi sugestiami w komentarzu pod artykułem.

Total
0
Shares
Zobacz również: