Dlaczego warto grać w gry planszowe? 4 najważniejsze zalety planszówek

W obecnych czasach, w których nikt nie ma na nic czasu wręczenie telefonu, czy tableta wydaje się być idealnym rozwiązaniem na rozrywkę dla dziecka. To powszechna praktyka, ponieważ mało kto zdaje sobie sprawę z konsekwencji kilkugodzinnego użytkowania takiego urządzenia przez dziecko. Problemy z zasypianiem, zaburzone postrzeganie otoczenia czy nawet choroby wzroku to jedynie kilka podstawowych następstw za dużej ilości czasu spędzonego na wgapianiu się w ekrany. Warto jednak znaleźć czas i postawić na zdrowszą formę rozrywki. W takiej roli świetnie sprawdzą się gry planszowe. Dlaczego warto w nie grać? Jaką grę wybrać? Czy planszówka sprawdzi się na prezent? O tym w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!

Jakie zalety ma planszowa gra familijna?

Pozytywny wpływ na rozwój dziecka

Granie w planszówki wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny dziecka. W trakcie rozgrywki wystarczy jeden nieostrożny ruch i porażka gwarantowana. Wymagana jest więc ciągła koncentracja oraz analiza wykonywanych na planszy działań. Planszówki świetnie rozwijają wyobraźnię i strategiczne myślenie, a więc umiejętności, na których dziecko będzie często polegać w dorosłym życiu. Warto zadbać o nie już na pierwszych etapach życia!

Poprawa pamięci

To przyda się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Gry planszowe często wymagają zapamiętywania odpowiednich kombinacji np. cyfr, czy wyrazów. Skutkiem ubocznym grania w planszówki polegające na pamięci jest ogólna poprawa tego elementu. Regularne granie w gry planszowe sprawia, że znacznie łatwiej jest nam zapamiętać dyktowany numer telefonu do zapisania, czy w przypadku dzieci zagadnienia na egzamin.

Redukcja stresu

Jak już wspomnieliśmy, gry planszowe wymagają koncentracji. Dlatego grając w planszówki, nie jesteśmy w stanie myśleć o wszystkich problemach. W ramach takiego odpoczynku intelektualnego – możemy wpaść na rozwiązanie, które nie przyszłoby nam do głowy w natłoku stresogennych sytuacji.

Poprawa relacji rodzinnych

Wisienka na torcie. Możemy pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka, poprawić pamięć i zredukować stres wszystkich uczestników, a jednocześnie zadbać o więzi rodzinne. Rozegranie nawet kilkuminutowej partyjki w planszówkę świetnie integruje oraz stwarza okazję do dyskusji, czy innych zbiorowych aktywności.

Jaką grę planszową wybrać? Ciekawa i uniwersalna gra familijna dla każdego

Ostatnimi czasy na popularności zyskuje gra planszowa pociągi, a konkretniej gra familijna “Wsiąść do pociągu: Europa”. To rozbudowana, a jednocześnie stosunkowo prosta gra bez większej ilości skomplikowanych zasad. Jak gra planszowa “Wsiąść do pociągu: Europa” wygląda w praktyce? Na początku rozgrywki każdy uczestnik otrzymuje karty biletów. To na nich gracz znajdzie swój cel. Celami są kolejne miasta, a zadaniem jest ich połączenie nieprzerwaną trasą kolejową. Zadanie realizujemy, dobierając i zagrywając kolorowe karty wagonów, które pozwolą nam zajmować trasy kolejowe. Poszczególne odcinki zajmujemy stawiając na nich plastikowe figurki wagoników. Zasady gry są proste, a jednocześnie w trakcie rozgrywki będziemy musieli wykazać się taktycznym myśleniem. To idealna gra familijna na długie rodzinne wieczory. Grę “Wsiąść do pociągu: Europa” otrzymujemy w eleganckim i solidnym opakowaniu, w którym znajduje się:

  • plansza przedstawiająca mapę Europy z 1900 roku,
  • 46 kart biletów,
  • 5 drewnianych znaczników punktacji,
  • instrukcja,
  • 240 kolorowych figurek wagonów,
  • 110 kart pociągów,
  • numer dostępu Days of Wonder.

Uda Ci się przebyć mroczne tunele Szwajcarii przemierzając wielkie miasta Starego Kontynentu? Oddaj się kolejowej przygodzie z planszówką należącą do obsypanej nagrodami serii Ticket to Ride i sprawdź, czy uda Ci się najszybciej zrealizować cele, pokonywać tunele, budować dworce przemieszczając się po kolejnych stolicach imperiów.

A może szukasz pomysłu na prezent? Gra familijna “Wsiąść do pociągu: Europa” to świetna propozycja na prezent dla każdego. Elegancka planszówka i proste zasady gwarantują dobrą zabawę na długie godziny!

Dzieci spędzają w internecie około 5 godzin dziennie. Tak wyglądają statystyki. 5 godzin dziennie wpatrywania się w ekran, które zaburza postrzeganie świata, niszczy rytm snu oraz wzrok, a ponadto może wywołać poważne problemy o podłożu psychicznym. Postaw na aktywniejszą formę spędzania wolnego czasu – na gry planszowe, które mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka, poprawiają jego pamięć, redukują stres, a jednocześnie stwarzają okazję do rozwijania relacji rodzinnych. W tym artykule poznałeś najważniejsze zalety planszówek oraz jedną uniwersalną grę, która wpasuje się w oczekiwania każdego. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również: