7 aplikacji mobilnych przydatnych dla pasażerów podróżujących transportem zbiorowym

Transport zbiorowy cieszy się rosnącą popularnością. Wynika to m.in. z możliwości korzystania z aplikacji mobilnych, które ułatwiają podróżowanie komunikacją publiczną zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Jakie oprogramowanie warto zainstalować, aby sprawnie przemieszczać się zarówno w miastach, jak i pomiędzy nimi? Sprawdź nasze rekomendacje!

Google Maps

Zacznijmy od najbardziej oczywistych i najpopularniejszych aplikacji, a do takich bez wątpienia należy Google Maps – oprogramowanie preinstalowane na wszystkich urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android, m.in. na modelach wyszczególnionych w rankingu https://komorkomat.pl/telefony-7-cali/. Trudno o bardziej intuicyjne i powszechne rozwiązanie stosowane w celu uzyskiwania informacji o połączeniach kolejowych i autobusowych zarówno miejskich, jak i międzymiastowych. Dla niektórych stacji i przystanku możliwe jest uzyskanie danych w czasie rzeczywistym. W Google Maps można też łatwo sprawdzić sposoby dotarcia do danego miejsca.

Niestety popularna aplikacja ma pewne ograniczenia. Jej największą wadą jest brak obsługi wszystkich miast – rozkłady jazdy i informacje na temat wewnętrznej komunikacji miejskiej dostępne są tylko dla największych miejscowości w Polsce. Na Zachodzie sytuacja wygląda lepiej, co nie zmienia faktu, że również w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii niewielkie miejscowości są pozbawione informacji na temat bliskiego transportu publicznego. Na szczęście nic straconego, bo istnieją inne rozwiązania niż tylko Google Maps.

Rome2Rio

Jeżeli często podróżujesz komunikacją publiczną zagranicą, polecamy Rome2Rio. To aplikacja, która wskaże Ci z drogę z dowolnego punktu A na całym świecie do wybranego punktu B. Dzięki niej dowiesz się, jakimi środkami transportu najwygodniej, najtaniej czy najszybciej dotrzesz do wskazanego miejsca, sprawdzisz najbardziej komfortowe przesiadki i aktualne ceny poszczególnych podróży. Istnieje również możliwość nabycia biletów za pomocą Rome2Rio.

Moovit

Moovit w odróżnieniu od Rome2Rio obejmuje połączenia transportu publicznego w konkretnych miastach. Aplikacja nie dotyczy więc podróży pomiędzy państwami ani różnymi miejscowościami w danym kraju, jednak w przypadku przemieszczania się w jednym mieście spisuje się znakomicie. Mnóstwo opcji, dostęp do informacji w czasie rzeczywistym czy możliwość wykupienia biletu bezpośrednio w aplikacji przemawiają za wyborem Moovit. Obecnie oprogramowanie obsługuje prawie 3500 miast na całym świecie. W innych krajach można z niego korzystać np. za pośrednictwem połączenia internetowego wykupionego dzięki karcie e-sim – więcej informacji o tym rozwiązaniu przeczytasz na stronie https://komorkomat.pl/esim-co-to-jest/.

Citymapper

W tym samym celu co Moovit powstał Citymapper, który skutecznie wspomaga podróżowanie po kilkudziesięciu największych miastach na świecie. W porównaniu z Moovit jest to niewiele, co należy uznać za realny minus oprogramowania, jednak nadrabia ono rozbudowaną funkcjonalnością i znakomitą elastycznością działania. Wskazówki dotyczące transportu z dowolnego punktu A do B w obrębie danej miejscowości sprawiają, że staje się on maksymalnie wygodny. Za pomocą Moovit z łatwością odnajdziesz się nawet w największych metropoliach na świecie. Jeśli przy okazji chcesz dokładnie odmierzyć odległości od wybranych lokalizacji, może przydać Ci się aplikacja Linijka, o której więcej przeczytasz na stronie https://komorkomat.pl/linijka-w-telefonie/.

JakDojade

Zagranicznych aplikacji przeznaczonych dla użytkowników transportu publicznego jest wiele, jednak dostępne są również polskie propozycje. Wśród nich znajduje się JakDojade – narzędzie skierowane do osób, które poszukują wsparcia w podróżowaniu w danym mieście. Aplikacja obsługuje większość dużych i średnich miejscowości w Polsce, ułatwiając planowanie podróży. Dostępność aktualnego rozkładu jazdy i danych na temat położenia poszczególnych pojazdów w czasie rzeczywistym sprawia, że jest to rozwiązanie godne polecenia.

e-Podroznik

Polską aplikacją ułatwiają podróże międzymiastowe jest natomiast e-Podroznik. Zasoby oprogramowania obejmują połączenia zarówno kolejowe, jak i autobusowe. Bardzo duża liczba przewoźników powoduje, że można wyszukać optymalny transport do dowolnej miejscowości w całej Polsce. Dla niektórych połączeń da się też wykupić bilet.

Skycash

A co z płaceniem za bilety? Nie wszystkie wymienione aplikacje są wyposażone w tę funkcję, dlatego warto osobno wymienić oprogramowanie przeznaczone do tego celu. W Polsce największą popularnością cieszy się Skycash – za pośrednictwem tej aplikacji da się kupić bilety na przejazdy zarówno miejskie, jak i międzymiastowe.

Total
0
Shares
1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również: