Własne miejsce parkingowe to bardzo ważna rzecz dla posiadaczy samochodów. W dzisiejszych czasach większość osób mieszkających w domach wielorodzinnych musi polegać na ogólnodostępnych miejscach parkingowych lub zakupić miejsce w garażu podziemnym lub naziemnym na osiedlu. W przypadku starszych osiedli trafiają się jeszcze dawniej budowane garaże szeregowe murowane. Mieszkańcy domów jednorodzinnych są w lepszej sytuacji, bo mogą zaprojektować na własnej posesji nie tylko miejsce parkingowe, ale również własny garaż murowany lub garaż blaszany. Na co się zdecydować?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- czym się różnią garaże blaszane i murowane,
- na co zwracać uwagę wybierając blaszane garaże,
- jak znaleźć firmę oferującą konstrukcje do budowy garaży blaszanych.
Wybór właściwego garażu zależy od wielu rzeczy. Powierzchnia działki, domu, posiadany budżet i przeznaczenie to tylko najważniejsze kryteria. Obecnie coraz popularniejsze są garaże blaszane. Co warto o nich wiedzieć?
Garaże blaszane i murowane – podobieństwa i różnice
Zarówno garaże metalowe lub blaszane, jak i murowane zapewniają ochronę pojazdów przed warunkami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg czy promieniowanie UV. Oba typy garaży pozwalają na przechowywanie narzędzi, rowerów czy sprzętu i narzędzi. Zarówno do garażu murowanego, jak i blaszanego można doprowadzić instalację elektryczną i ogrzewanie. W obu przypadkach należy zapewnić odpowiednie podłoże.
Garaż blaszany (np. od Superstal – esuperstal), ponieważ jest wykonany głównie z blachy, ma lżejszą konstrukcję szkieletową. Garaż murowany, wznoszony z pustaków, cegieł lub bloczków betonowych, jest konstrukcją masywną, niekiedy zbrojoną, z solidnym dachem. Dlatego garaż blaszany zazwyczaj jest tańszy w zakupie i szybszy w montażu, natomiast garaż murowany wiąże się z wyższymi nakładami finansowymi oraz dłuższym czasem budowy. Garaż blaszany jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne i wymaga konserwacji/ochrony antykorozyjnej, murowany jest trwalszy, odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Garaże blaszane posiadają słabszą izolację termiczną oraz akustyczną, o ile nie są ocieplone. Z kolei wersja murowana przy standardowej realizacji zapewnia lepszą izolację.
W przypadku garażu blaszanego często wystarczy zgłoszenie jego budowy, szczególnie jeśli nie przekracza on określonej powierzchni i jest traktowany jako obiekt tymczasowy. Natomiast garaż murowany zazwyczaj wymaga pozwolenia na budowę. Blaszany garaż często postrzegany jest jako mniej estetyczny, choć obecnie producenci oferują blachy w różnych kolorach, a nawet imitujące drewno. Murowany garaż łatwiej dostosować do stylistyki domu.
Rozbudowa garażu blaszanego może być trudniejsza lub mniej opłacalna niż w przypadku garażu murowanego.
Jak widać, wybór między garażem blaszanym a murowanym zależy przede wszystkim od budżetu, potrzeb, planów długoterminowych oraz wymagań formalnych. Garaż blaszany to opcja tańsza i szybsza w realizacji, ale o gorszych parametrach izolacyjnych i nieco mniejszej trwałości.
Garaż murowany jest droższy i wymaga więcej czasu na budowę, jednak charakteryzuje się większą wytrzymałością, lepszą izolacją i łatwo go wkomponować w bryłę lub stylistykę istniejącego domu.
Na co zwracać uwage wybierając garaż blaszany?
Przy wyborze garażu blaszanego powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jakość blachy. Blacha ocynkowana lub powlekana daje lepszą odporność na warunki pogodowe. Z kolei większa grubość blachy zmniejsza podatność na wgniecenia. Równie ważna jest solidna rama stalowa ze wzmocnieniami, zwiększająca trwałość i stabilność garażu. Kolejnym aspektem jest dach garażu i jego odwodnienie. Może być jedno- lub dwuspadowy, posiadający dodatkowe rynny przy większych opadach. Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie. Brama dwuskrzydłowa lub uchylna/segmentowa powinna być wyposażona w solidne zamki i okucia.
Poza samymi parametrami garażu blaszanego ważne są także jego wymiary i podłoże na jakim będzie stać. Garaż powinien być dopasowany do wielkości pojazdu i przechowywanych sprzętów. Należy go trwale połączyć z podłożem lub fundamentem kotwami.
Kolejnymi aspektami są wentylacja i ocieplenie, zapobiegające zawilgoceniu i dające lepszą izolację. Estetyka i kolorystyka obecnie również daje wiele możliwości. Do konstrukcji garażu blaszanego możemy wybrać blachę w niemal dowolnym kolorze lub nawet imitującą drewno. Opcjonalnie możemy wykonać dodatkowe obróbki blacharskie chroniące przed korozją.
Dzięki tym aspektom z łatwością dopasujemy projektowany garaż do naszych potrzeb.
Jak znaleźć firmę oferującą konstrukcje stalowe pod budowę garaży?
Nowoczesne garaże blaszane i bramy garażowe z łatwością kupimy bezpośrednio od producenta, również online. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę z lokalizacją i znajdziemy oferty z interesującej nas okolicy, np. z województwa pomorskiego (jak https://www.esuperstal.pl/garaze-blaszane-wojewodztwo-pomorskie) lub śląskiego (https://www.esuperstal.pl/garaze-blaszane-wojewodztwo-slaskie)
Wielu sprzedawców posiada na swojej stronie internetowej gotowe konfiguratory, dzięki którym zaprojektujemy garaż idealny pod nasze wymagania. Wystarczy tylko zaznaczyć pasujące nam opcje, a następnie zamówić dostawę wraz z montażem prosto na nasz adres.
Przed wyborem firmy warto sprawdzić dokładnie cennik, opinie innych klientów oraz warunki późniejszego serwisowania i reklamacji. Dzięki temu unikniemy ewentualnych problemów podczas późniejszej eksploatacji. Pozostanie nam tylko cieszenie się z korzystania ze swojego blaszanego garażu.