20 milionów złotych na remont pendolino

Wczoraj poznaliśmy koszt naprawy niezbędnej do przywrócenia do ruchu pojazdu ED250-002, który 7 kwietnia 2017 roku zderzył się z ciągnikiem siodłowym na przejeździe kolejowym kategorii C pod Ozimkiem. Szacuje się, że konieczny będzie wydatek ponad 20 milionów złotych.

Naprawie zostaną poddane dwa uszkodzone człony pojazdu. Cena odbudowy stanowi aż ćwierć ceny całego pendolino, zatem należy uznać ją za wysoką. Koszt naprawy zostanie pokryty z ubezpieczeń pojazdu szynowego oraz kierowcy ciężarówki, który był sprawcą wypadku. Ciekawostką jest fakt, że ubezpieczenie kierowcy pokryje koszt tylko w wysokości 4 milionów złotych. Pozostała kwota będzie pochodzić z AC przewoźnika kolejowego.

Pojazd ED250-002 wkrótce ma zostać przetransportowany do fabryki w Savigliano, gdzie zostanie przeprowadzona jego odbudowa. Ten proces może potrwać nawet kilkanaście miesięcy, zatem nie należy spodziewać się szybkiego powrotu pojazdu na polskie szlaki kolejowe.

Wspomniane koszty zawierają w sobie również cenę odbudowy pojazdu ED250-003, który także uległ rozbiciu na przejeździe kolejowym kategorii B w Modlinie. Tam zderzył się z autobusem, który zignorował opuszczające się rogatki. Zniszczenia tego pojazdu są jednak znacznie mniejsze niż w przypadku ED250-002, zatem jego naprawa zostanie przeprowadzona w Polsce.

Total
0
Shares
Zobacz również: