Sukces nowych przystanków PKM w Gdyni

Przystanek Gdynia Stadion /Fot.Emil Włuka/zbiorowy.info

Już po dwóch miesiącach od uruchomienia dwóch nowych przystanków w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdyni, okazało się, ze była to potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Miesięczny wzrost liczby podróżnych odprawianych z nich wynosi 91%.

Mowa o przystankach Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny, wybudowane przy linii kolejowej nr 201. Obsługiwane są przez pociągi trójmiejskiej SKM kursujące z Gdyni do Gdańska Wrzeszcza przez port lotniczy oraz z Gdyni do Kościerzyny. Przystanek Gdynia Stadion powstał w okolicy nowego kompleksu biurowców, stadionu Arki Gdynia oraz największej w Trójmieście galerii handlowej Riviera. Przystanek Gdynia Karwiny wybudowano pod ul. Wielkopolską w Gdyni, prowadząca do odległych od centrum dzielnic Karwiny, Dąbrowa i Kacze Buki. 10 grudnia 2017r. zastąpił on zamkniętą dla ruchu pasażerskiego pobliską, lecz położoną nieco na uboczu stację Gdynia Wielki Kack, która odtąd pełni wyłącznie rolę stacji technicznej.

Statystki dotyczące pierwszych miesięcy funkcjonowania nowych przystanków są obiecujące. Z przystanku Gdynia Karwiny (oraz stacji Gdynia Wielki Kack, czynnej do 9 grudnia 2017 roku) skorzystało 3,2tys. pasażerów. W kolejnym miesiącu liczba obsłużonych podróżnych wynosiła już 5,5tys., a zatem nastąpił wzrost o blisko 72%. Przystanek Gdynia stadion w grudniu 2017 obsłużył zaś 1,2tys. pasażerów, natomiast w styczniu 2018 było ich już 3,5tys. W tym wypadku nastąpił wzrost aż o 192%. Sumując wyniki z obu przystanków łączny wzrost obsłużonych pasażerów w styczniu wyniósł 91% względem grudnia.

Zmiana liczby pasażerów po otwarciu nowych przystanków /Fot.mat.prasowe

Na budowie nowych przystanków w Gdyni skorzystała również sama Gdynia Główna, gdzie nastąpił wzrost liczby odprawionych pasażerów pociągów SKM trakcji spalinowej o 12% (z 16,5 tys. w grudniu 2017 do 18,5 tys. w styczniu 2018). Budowa nowych przystanków na terenie miasta spowodowała bowiem, że mieszkańcy stopniowo zaczynają poruszać się w jego granicach transportem kolejowym, zamiast drogowym. Dynamiczny wzrost liczby osób korzystających z nowych przystanków pokazuje duży potencjał transportu kolejowego w obsłudze transportowej dzielnic Gdyni oddalonych od centrum, dotychczas pozbawionych tej formy transportu.

Należy spodziewać się, że omawiany wzrost zostanie utrzymany. Organizator przewozów – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przygotowuje na marzec korektę rozkładu jazdy, dostosowującą rozkład jazdy pociągów do godzin pracy w biurowcach zlokalizowanych przy przystanku Gdynia Stadion. Ponadto, planowana jest budowa węzła integracyjnego przy przystanku Gdynia Karwiny, który zostanie wybudowany do grudnia 2021 roku.

Total
0
Shares
Zobacz również: