W Gdańsku pojawił się prywatny…. tramwaj

Tramwaj jeszcze we Wrocławskiej zajezdni /fot. MPK Wrocław

Kilka dni temu w zajezdni tramwajowej “Wrzeszcz” w Gdańsku pojawił się nietypowy, złoty tramwaj typu Konstal 102Na z 1972 roku. Mimo, że we flocie taboru zabytkowego GAiT znajduje się już jeden tramwaj tego typu, ten jest wyjątkowy nie tylko ze względu na kolor, ale też na fakt, że należy do osoby prywatnej.

Pojazd został zakupiony przez Sebastiana Zomkowskiego, zastępcę dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Swój tramwaj pozyskał z Wrocławia, gdzie do niedawna pełnił funkcję nauki jazdy. Stąd kolejna ciekawostka dotycząca tego pojazdu, ponieważ posiada dodatkowy pulpit sterowniczy dla instruktora. Zabytkowa „stodwójka” miała sporo szczęścia, bo w przetargu, oprócz pana Sebastiana Zomkowskiego, wzięła udział firma zajmująca się złomowaniem pojazdów. Los pojazdu mógłby się zatem potoczyć zupełnie inaczej. Koszt zakupu tramwaju wyniósł 34 tysiące złotych, zaś jego transport do Gdańska kolejne 13 tysięcy zł. To już drugi tramwaj zakupiony przez pana Sebastiana, który wcześniej sprowadził do Gdańska warszawski tramwaj typu 13N, oczekujący obecnie renowacji.

Po przejściu badań technicznych tramwaj będzie mógł wyjechać na tory Gdańska. Planowany jest również jego remont, który przywróci mu dawny wygląd z jednej z epok, w której pojazdy tego typu kursowały po Gdańsku. W grodzie Neptuna eksploatowano łącznie 54 tramwaje 102Na, które wycofano z eksploatacji do 1988 roku. Prawdopodobnie to właśnie na lata 80. Byłby stylizowany nowy nabytek pana Sebastiana. Rozważana jest także przebudowa wagonu na typ 102N, charakteryzujący się kanciastym przodem i tyłem (stąd powszechne określenie „kanciak”), jednak ta operacja wymagałaby większych nakładów finansowych. W przyszłości właściciel planuje użyczyć pojazd spółce GAiT celem wykorzystania m.in. w sezonach letnich do przejazdów turystycznych.

Tramwaj zawdzięcza swój złoty kolor udziałowi w artystycznym wydarzeniu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Wysłużony tramwaj został pomalowany na złoty kolor i jako rekwizyt brał udział w inauguracyjnym pochodzie duchów miasta.

Total
0
Shares
Zobacz również: