Akcja “Weźże uważaj!” ma zwrócić uwagę młodych pieszych

Krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozpoczął właśnie nową kampanię społeczną – “Weźże uważaj!” Ma ona zwrócić uwagę wszystkich osób słuchających muzyki w trakcie poruszania się po mieście, że tramwaj nie hamuje w miejscu.

Kampania ma przypomnieć pasażerom, że droga hamowania kilkutonowego tramwaju jest znacznie dłuższa niż samochodu. Dwuczłonowy tramwaj waży z pasażerami blisko 50 ton. Motorniczy nie ma szans na szybkie zatrzymanie takiego pojazdu.

ZIKiT za pomocą 30-sekundowego spotu chce zwrócić uwagę wszystkich osób poruszających się po przejściach dla pieszych w słuchawkach, szczególnie w tych miejscach, gdzie przejeżdżają tramwaje. Pasażerowie będą mogli obejrzeć niemy kampanijny film w autobusach i tramwajach. Na ekranie zobaczymy postać w słuchawkach na uszach, która nie zważając na światło czerwone wchodzi wprost pod nadjeżdżający tramwaj. Motorniczy nie ma szans na wyhamowanie pojazdu.

Od 2007 roku na ulicach Krakowa doszło do 47 śmiertelnych wypadków z udziałem przede wszystkim pieszych, wśród których część osób w trakcie wypadku słuchała muzyki za pomocą urządzeń przenośnych. Osoby te nie usłyszały sygnału ostrzegawczego nadawanego przez tramwaj.

Total
0
Shares
Zobacz również: