Czeskie wagony znowu pojadą po polskich torach

Aż 40 czeskich wagonów będzie kursowało po polskich torach w ramach współpracy PKP Intercity i Kolei Czeskich. Nasi południowi sąsiedzi oddadzą do naszej dyspozycji swoje najstarsze wagony.

Czeskie wagony będzie można spotkać w 5 różnych połączeniach PKP Intercity: TLK Wydmy, TLK Ustronie, TLK Łebsko, TLK Gardno oraz TLK Sarbsko. Pierwszy z nich, TLK Wydmy, to pociąg międzynarodowy, który zestawiany będzie z polskich wagonów sypialnych i czeskich wagonów z miejscami siedzącymi. Pozostałe pociągi połączone są z Wydmami w jeden obieg. W ten sposób po kraju będzie jednocześnie kursować 8 składów złożonych z czeskich wagonów (pełny obieg grupy wagonów będzie trwał aż 4 dni).

Czesi będą zestawiać pociągi z najstarszych, niezmodernizowanych wagonów, tak więc komfort jazdy tymi pociągami na pewno nie będzie należał do najwyższych. O klimatyzacji czy wygodnych siedzeniach pasażerowie będą mogli jedynie pomarzyć. Wagony nie posiadają też nowoczesnych toalet z zamkniętym zbiornikiem.

Czeskie wagony od kilku lat pojawiają się na polskich torach w każde wakacje. Związane jest to z beznadziejną sytuacją taborową PKP Intercity. Przewoźnik mimo, że posiada bardzo wiele wagonów, zmuszony jest pożyczać wagony do obsługi wakacyjnych połączeń. Najbliższe lata pokażą, czy prowadzony obecnie program modernizacji wagonów ma wystarczająco szeroki zakres, by zaprzestać posiłkowania się wagonami innych przewoźników.

Total
0
Shares
Zobacz również: