Koniec ze sprzedażą biletów bez gwarancji miejsca siedzącego w PKP IC?

Od niedzieli przewoźnik będzie mógł wstrzymać sprzedać na każdy pociąg/Fot. Kacper Rompca

8 lipca wejdzie w życie zmieniony Regulamin przewozu osób, rzeczy i zwierząt spółki PKP Intercity. Będzie on swego rodzaju rewolucją, bowiem… przewoźnik będzie miał prawo wstrzymać sprzedaż na pociągi, w których wyczerpie się pula wolnych miejsc.

Od najbliższej niedzieli kasjer na dworcu będzie miał możliwość odmowy sprzedaży biletu w uwagi na brak miejsca do siedzenia. Zakup biletu nie będzie możliwy nie tylko w kasie, ale także w Internecie i aplikacji mobilnej. W przypadku podjęcia przez przewoźnika decyzji o wstrzymaniu sprzedaży na dany pociąg, pojawi się stosowny komunikat na jego stronie internetowej.

Wstrzymanie sprzedaży nie będzie jednak oznaczało, że zakup biletu na przejazd danym pociągiem jest niemożliwy. W przypadku odmowy sprzedaży biletu kasjer biletowy wyda poświadczenie, które pozwoli podróżnemu na zakup biletu u konduktora, bez pobierania dodatkowej opłaty w wysokości 10zł.

Jak zapewnia PKP Intercity w swoim oświadczeniu na portalu społecznościowym Facebook rozwiązanie będzie miało na razie charakter pilotażowy. Jego celem jest zapewnienie podróży w komfortowych warunkach podczas szczytów przewozowych. Co ważne, zgodnie z zapowiedzią przewoźnika, decyzja o wstrzymaniu sprzedaży biletów ma być podejmowana indywidualnie i tylko w wyjątkowych sytuacjach. Do takich sytuacji można zaliczyć brak możliwości dołączenia dodatkowych wagonów w wyniku osiągnięcia maksymalnej dopuszczalnej przepisami długości pociągu lub takiej długości, przy której po dołączeniu kolejnego wagonu pociąg nie byłby w stanie zmieścić się w peronach, przy których zaplanowane są rozkładowe postoje.

Zmiany obejmą pociągi kategorii TLK, IC oraz EIC. Nowy regulamin można znaleźć na stronie przewoźnika.

Total
0
Shares
Zobacz również: