Rozmowy i internet w samolocie? Unia chce 5G w maszynach

Unia Europejska wprowadza nowe przepisy, które mają umożliwić korzystanie z sieci 5G w trakcie podróży samolotem. Wszystko w celu poprawienia komfortu podróżnych.

Komisja Europejska przygotowuje przepisy w sprawie “wykorzystania widma dla łączności ruchomej na pokładach statków powietrznych”. Dzięki temu linie lotnicze będą mogły zaoferować pasażerom dostęp do sieci 5G podczas lotów nad krajami wspólnoty.

Zdaniem unijnych urzędników umożliwienie pasażerom korzystania z sieci 5G w trakcie lotu będzie ogromną korzyścią nie tylko dla podróżnych. Mają też skorzystać europejskie firmy technologiczne. 

Aby sieć 5G mogła zadziałać w przestworzach, w maszynach trzeba zamontować niewielkie stacje bazowe, tzw. pico-cells. Służą one do łączenia z satelitami i odbijania sygnały w kierunku nadajników umieszczonych na ziemi. Pozwala to na oferowanie usług na podobnym poziomie jak na ziemi.

Sieć 5G zapewni obywatelom innowacyjne usługi i możliwości rozwoju europejskim przedsiębiorstwom. Niebo nie jest już ograniczeniem, jeśli chodzi o możliwości oferowane przez superszybką łączność o dużej przepustowości

Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Podobny pomysł dwa lata temu przedstawiła Federalna Komisja Łączności USA. Wtedy pomysł wprowadzenia rozmów telefonicznych i dostępu do internetu w trakcie lotów spotkał się z dużym sprzeciwem ze strony personelu pokładowego linii lotniczych.

Stewardzi obawiają się, że niektórzy będą zakłócać spokój współtowarzyszom podróży. Piloci z kolei boją się o możliwość zakłócania aparatury samolotowej przez działanie nadajników w telefonach.

Total
9
Shares
Zobacz również: