Powrót kolei w Góry Sowie?

Po remoncie linii do Bielawy mogłyby dojeżdżać takie pojazdy. /Fot. (GRAD)/Wikimedia

Pojawiła się szansa na powrót kolei w Góry Sowie. PKP SA zmienia stanowisko w sprawie przekazania linii kolejowej nr 341 Dzierżoniów – Bielawa Zachodnia samorządowi województwa dolnośląskiego. Wyjaśnia, że dokłada wszelkich starań, by przekazać linię zainteresowanemu podmiotowi w możliwie najkrótszym czasie.

Idea powstania linii kolejowej z Dzierżoniowa do Bielawy sięga lat 60. XIX wieku. Planowano połączyć dzierżoniowski okręg tekstylny ze znajdującym się po przeciwnej stronie masywu Gór Sowich noworudzkim okręgiem węglowym. Ostatecznie linia kolejowa dotarła do znajdującej się u podnóża Gór Sowich Bielawy. Otwarcie linii nastąpiła 25 maja 1891 roku. Na linii wybudowano dwie stacje kolejowe: Bielawa Wschodnia i Bielawa Zachodnia. Była to jedna z krócej użytkowanych w ruchu pasażerskim linii. Pociągi osobowe przestały kursować tutaj już w 1977 roku. Ruch towarowy zawieszono w 2001 roku. Linia została całkowicie zawieszona mimo zainteresowania jej użytkowaniem. Jednym z chętnych były np. zakłady tekstylne Bielbaw. Dziś linia jest porośnięta roślinnością i nieprzejezdna.

Samorząd województwa starał się o przejęcie linii kolejowej od dawna, jednak bezskutecznie. PKP wydawało bowiem odmowną decyzję odnośnie nieodpłatnego przekazania linii, mimo, że dla zarządcy infrastruktury była ona tylko zbędnym obciążeniem. Pod koniec stycznia, członek zarządu województwa Jerzy Michalak napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o wsparcie samorządu i uproszczenie procesu nieodpłatnego przekazania nieczynnej linii kolejowej. Nie czekając na odpowiedź, PKP SA zmieniły stanowisko tej sprawie i zapowiedziały, że przeanalizują wniosek samorządu dot. przekazania jemu linii kolejowej nr 341. Na przeszkodzie stoi jednak administracja. Bowiem w tym celu niezbędne przekwalifikowanie linii. Obecnie linia nosi status zamkniętej, więc musi zostać najpierw przywrócona. Zgodę na przekazanie musi wyrazić również minister właściwy ds. transportu kolejowego. Mimo, że jest jeszcze wiele procedur do przejścia, pojawiła się szansa na dojście do satysfakcjonującego samorząd województwa dolnośląskiego finału.

Według wyliczeń Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, która dokonała już inwentaryzacji omawianej linii kolejowej, wynika, że do przywrócenia przejezdności oraz parametrów eksploatacyjnych linii, dzięki którym możliwe będzie konkurowanie wobec transportu drogowego, potrzeba około 15 milionów złotych. Linia 341 pozwoliłaby dotrzeć w atrakcyjne turystycznie okolice Gór Sowich.

Total
0
Shares
Zobacz również: