Znacząca zmiana rozkładu PKM od 11 marca

Spalinowy Zespół Trakcyjny kursujący na linii PKM.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, Urząd Marszałkowski województwa pomorskiego od 11 marca wprowadza dość istotne modyfikacje w rozkładzie jazdy pociągów kursujących po linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Głównymi zmianami będzie wprowadzenie cykliczności odjazdów pociągów oraz zwiększenie liczby kursów.

Największym osiągnięciem jest uzyskanie, po ponad 2,5 roku cykliczności odjazdów pociągów na odcinku aglomeracyjnym (Gdynia – Gdańsk Wrzeszcz), a także na trasie Gdańsk – Kartuzy. Pociągi z Gdyni do Gdańska Wrzeszcza będą odjeżdżały co godzinę, 11 minut po każdej pełnej godzinie. W relacji przeciwnej pociągi będą odjeżdżać z Gdańska Wrzeszcza 46 minut po każdej pełnej godzinie. W godzinach szczytu porannego i popołudniowego będą uruchamiane dodatkowe kursy w tej relacji. Liczba pociągów zwiększy się z 17 do 19 par. Po południu będzie uruchomiona jedna para pociągów w nietypowej relacji Gdynia Gł. – Gdańsk Rębiechowo – Gdynia Gł., umożliwiająca przesiadkę w Gdańsku Rębiechowie na pociągi z Gdańska do Kartuz i z Kartuz do Gdańska. Ponadto, w odpowiedzi na liczne zapytania dotyczące pociągów umożliwiających powrót z portu lotniczego w godzinach późnowieczornych zostanie dodany jeden pociąg relacji Kartuzy – Gdańsk Gł., odjeżdżający z lotniska minutę po północy. Pozwoli on na powrót pociągiem do domu pasażerów samolotów tanich linii lotniczych, których samoloty licznie przylatują do Gdańska w godzinach wieczornych.

Cyklicznym rozkładem jazdy, a także zwiększoną liczbą połączeń będą mogli się cieszyć także mieszkańcy Kartuz. Tu liczba połączeń wzrośnie z 17 do 20 par pociągów w dobie, jednakże część z tych pociągów będzie kursować tylko do stacji Żukowo Wschodnie, gdzie będzie zapewnione skomunikowanie z pociągami z Kościerzyny do Trójmiasta i z Trójmiasta do Kościerzyny. W relacji Gdańsk – Kartuzy – Gdańsk również przez większość dnia będzie zachowana cykliczność rozkładu jazdy. Pociągi z Kartuz będą odjeżdżać zazwyczaj 31 minut po każdej pełnej godzinie, a z Gdańska Wrzeszcza 16 minut po każdej pełnej godzinie.

Kolejną zmianą będzie stworzenie w miarę dogodnych przesiadek pomiędzy pociągami kartuskimi a gdyńskimi na stacji Gdańsk Rębiechowo, co umożliwi mieszkańcom Kartuz i Żukowa dojazd koleją do Gdyni. Dzięki skomunikowaniu pociągów obydwu relacji czas oczekiwania na przesiadkę w Gdańsku Rębiechowie będzie wynosił od kilku do maksymalnie kilkunastu minut.

Słabymi stronami wprowadzonych zmian będzie jednak skrócenie relacji pociągów kursujących do Gdańska Gł. o odcinek Gdańsk Wrzeszcz- Gdańsk Gł. Zmiana jest podyktowana remontem stacji Gdańsk Główny, który mocno ograniczy przepustowość na tym posterunku ruchu. Do minusów można również zaliczyć konieczność przesiadki podczas niektórych kursów z Kartuz i Gdyni do Gdańska, wydłużających czas przejazdu.

Organizator przewozów zapewnia, że powstały rozkład jazdy przy dostępnych zasobach taborowych przewoźnika oraz możliwościach finansowych województwa jest optymalny.

Total
0
Shares
Zobacz również: