Linia kolejowa Podłęże – Piekiełko powstanie do 2026 roku

Fot. MI

Ministerstwo Infrastruktury zadeklarowało, że w przeciągu ośmiu lat, czyli najpóźniej do 2026 roku powstanie linia kolejowa Podłęże – Piekiełko. Będzie to największa inwestycja kolejowa od wielu lat.

Pierwszym etapem inwestycji będzie modernizacja linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz, która ma stanowić fragment nowej trasy z Krakowa do Zakopanego. Jeszcze w rozpoczętym właśnie kwartale zostanie podpisana umowa na tę inwestycję. W ramach wspomnianej modernizacji przebieg linii ulegnie znacznym korektom. Powstanie między innymi estakada nad rzeką Łosiną i drogą wojewódzką 965 w Limanowej, a także dwa tunele o łącznej długości 5,76km. W tym samym czasie ma dojść też zawarcia umowy na wykonanie dokumentacji projektowej linii łączącej Podłęże ze Szczyrcem, gdzie rozgałęzi się i poprowadzi w kierunku Mszany Dolnej oraz Tymbarku.

Wspomniany dokument będzie zawierał informację m.in. odnośnie metod drążenia zaplanowanych na nowej linii kolejowej tuneli, których będzie aż 11. Łączna długość tych obiektów wyniesie 12 kilometrów, przy czym najdłuższy ma mieć aż 4 kilometry. Oprócz tuneli w ramach budowy nowej linii kolejowej powstanie 8 estakad, a najdłuższa z nich będzie miała około 1600 metrów długości i zostanie zbudowana nad autostradą A4 w okolicy Staniątek. Patrząc na liczbę planowanych do wykonania obiektów inżynierskich inwestycja sporym wyzwaniem dla inżynierów.

Dzięki budowie wspomnianych obiektów pociągi po nowej linii mimo trudnych warunków terenowych pojadą z prędkością 160km/h. Pozwoli to na skrócenie czasu przejazdu z Krakowa do Nowego Sącza z blisko trzech godzin do poniżej 60 minut. Czas przejazdu z Krakowa do Zakopanego skróci się zaś z ponad trzech godzin do 90 minut.

Realizacja pierwszego etapu rozpocznie się jeszcze w 2018 roku i potrwa do 2021 roku. Koszt modernizacji linii nr 104 wyniesie 251,5mln zł. Realizacja ostatniego etapu, jakim jest budowa wspomnianej nowej linii kolejowej ma zakończyć się w 2025 lub 2026 roku. Chociaż ten projekt dopiero zgłoszono do planu Junckera i nie ma dla niego potwierdzonego finansowania to Ministerstwo Infrastruktury deklaruje, że nowa linia kolejowa na pewno powstanie.

Total
0
Shares
Zobacz również: