Wróci kolej do Buska-Zdroju! Na razie sezonowo

Zdjęcie ilustracyjne /Fot.Jakub Sobolewski/Wikimedia

Po 14 latach powrócą pociągi pasażerskie do Buska-Zdroju. Na razie będą kursować od 30 czerwca do 2 września w weekendy, ale niewykluczone, że reaktywowane zostanie połączenie całoroczne.

Połączenie Kielc z uzdrowiskową miejscowością Busko-Zdrój zostanie uruchomione 30 czerwca. Na tej trasie dwa razy dziennie w weekendy będą kurowały pociągi Przewozów Regionalnych. Z Kielc pociągi odjadą o 10:52 i 19:16, zaś z Buska-Zdroju o 12:00 i 20:28. Czas przejazdu wyniesie 53 minuty, a bilet normalny będzie kosztował 6,20 zł (wg taryfy Biletu Świętokrzyskiego). Do obsługi pociągów zostaną skierowane pojazdy z rodziny Impuls produkcji Newagu. Połączenia będą skomunikowane na stacji Kielce z pociągami dalekobieżnymi, m.in. w kierunku Katowic.

Władze samorządowe czynią starania, aby połączenie kolejowe do Buska-Zdroju było uruchamiane przez cały rok. Wakacyjne pociągi pozwolą ocenić zainteresowanie pasażerów tym połączeniem. Prawdopodobnie po zakończeniu sezonu i podliczeniu liczby pasażerów oraz analizie frekwencji zostanie podjęta decyzja o uruchomieniu połączeń całorocznych.

Pociągi pasażerskie w Busku-Zdroju pojawiły się ostatni raz w 2004 roku. Odcinek linii kolejowej nr 73 pomiędzy Sitówką Nowiny – Włoszczowicami jest dziś wykorzystywany przez pociągi towarowe, między Włoszczowicami a Buskiem brakuje jakiegokolwiek ruchu. Temat reaktywacji przewozów pasażerskich został poruszony po raz pierwszy w zeszłym roku kiedy przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego spotkali się z zarządem PKP PLK. Ustalono wówczas, że minimalny koszt przystosowania linii do powrotu pociągów pasażerskich, przy założeniu prędkości maksymalnej 80km/h wyniesie około 5 mln. zł. Czas trwania prac przywracających zdatność eksploatacyjną linii określono na 10-12 miesięcy od momentu zapewnienia finansowania. Prac jednak nie podjęto ze względu na brak decyzji ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Teraz prace odtworzeniowe zostaną jednak wykonane szybciej i za mniejszą kwotę, ponieważ będą się ograniczać jedynie do odtworzenia sieci trakcyjnej i remontu peronów na stacji Busko-Zdrój. Kolejne prace, szczególnie na peronach w pozostałych miejscowościach zostaną wykonane jeśli organizator przewozów zdecyduje się na uruchomienie pociągów całorocznych.

Samorząd idzie jednak dalej i planuje przedłużenie linii kolejowej o około 1,5 km w kierunku centrum Buska-Zdroju. Prace projektowe miałyby zostać wykonane jeszcze w bieżącej perspektywie finansowej. Realizacja tego przedsięwzięcia będzie jednak zależeć od terminu stworzenia dokumentacji projektowej.

Total
0
Shares
Zobacz również: