Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Wróci kolej do Buska-Zdroju! Na razie sezonowo

Po 14 latach powrócą pociągi pasażerskie do Buska-Zdroju. Na razie będą kursować od 30 czerwca do 2 września w weekendy, ale niewykluczone, że reaktywowane zostanie połączenie całoroczne.

Połączenie Kielc z uzdrowiskową miejscowością Busko-Zdrój zostanie uruchomione 30 czerwca. Na tej trasie dwa razy dziennie w weekendy będą kurowały pociągi Przewozów Regionalnych. Z Kielc pociągi odjadą o 10:52 i 19:16, zaś z Buska-Zdroju o 12:00 i 20:28. Czas przejazdu wyniesie 53 minuty, a bilet normalny będzie kosztował 6,20 zł (wg taryfy Biletu Świętokrzyskiego). Do obsługi pociągów zostaną skierowane pojazdy z rodziny Impuls produkcji Newagu. Połączenia będą skomunikowane na stacji Kielce z pociągami dalekobieżnymi, m.in. w kierunku Katowic.

Władze samorządowe czynią starania, aby połączenie kolejowe do Buska-Zdroju było uruchamiane przez cały rok. Wakacyjne pociągi pozwolą ocenić zainteresowanie pasażerów tym połączeniem. Prawdopodobnie po zakończeniu sezonu i podliczeniu liczby pasażerów oraz analizie frekwencji zostanie podjęta decyzja o uruchomieniu połączeń całorocznych.

Pociągi pasażerskie w Busku-Zdroju pojawiły się ostatni raz w 2004 roku. Odcinek linii kolejowej nr 73 pomiędzy Sitówką Nowiny – Włoszczowicami jest dziś wykorzystywany przez pociągi towarowe, między Włoszczowicami a Buskiem brakuje jakiegokolwiek ruchu. Temat reaktywacji przewozów pasażerskich został poruszony po raz pierwszy w zeszłym roku kiedy przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego spotkali się z zarządem PKP PLK. Ustalono wówczas, że minimalny koszt przystosowania linii do powrotu pociągów pasażerskich, przy założeniu prędkości maksymalnej 80km/h wyniesie około 5 mln. zł. Czas trwania prac przywracających zdatność eksploatacyjną linii określono na 10-12 miesięcy od momentu zapewnienia finansowania. Prac jednak nie podjęto ze względu na brak decyzji ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Teraz prace odtworzeniowe zostaną jednak wykonane szybciej i za mniejszą kwotę, ponieważ będą się ograniczać jedynie do odtworzenia sieci trakcyjnej i remontu peronów na stacji Busko-Zdrój. Kolejne prace, szczególnie na peronach w pozostałych miejscowościach zostaną wykonane jeśli organizator przewozów zdecyduje się na uruchomienie pociągów całorocznych.

Samorząd idzie jednak dalej i planuje przedłużenie linii kolejowej o około 1,5 km w kierunku centrum Buska-Zdroju. Prace projektowe miałyby zostać wykonane jeszcze w bieżącej perspektywie finansowej. Realizacja tego przedsięwzięcia będzie jednak zależeć od terminu stworzenia dokumentacji projektowej.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More