Kolejne pogorszenie oferty Kolei Dolnośląskich

SA135 oczekujący odjazdu do Goerlitz przez Lubań Śląski i Zgorzelec/Fot. Emil Włuka

Od pierwszego września negatywne zmiany czekają pasażerów Kolei Dolnośląskich. Przewoźnik wycofuje się z honorowania części ofert Przewozów Regionalnych, a także wprowadza podwyżki cen swoich, analogicznych ofert. Województwo Dolnośląskie tym samym zrobi krok wstecz w kwestii integracji taryfowej na kolei.

Zmiany dotkną przede wszystkim turystów osoby korzystające zarówno z usług KD jak i Przewozów Regionalnych. Koleje Dolnośląskie wraz z początkiem nowego miesiąca wycofują się z honorowania Biletu Turystycznego, który pozwala na przejazd nie tylko na podróże pociągami Polregio, ale także wybranych przewoźników samorządowych. Bilet ten kosztuje 45zł i jest ważny jest od godziny 18:00 w piątek do godziny 6:00 w poniedziałek. Od teraz, chcąc uprawiać turystykę na Dolnym Śląsku korzystając z usług dwóch przewoźników obsługujących połączenia regionalne będzie zmuszony do zakupu dwóch biletów zamiast jednego. Jednocześnie analogiczna oferta „Podróżuj z KD” zmieni nazwę na „Weekend z KD”, a jej koszt wzrośnie aż o ponad 34%. Zamiast 35 zł podróżni zapłacą od września 47zł.

Niestety to nie koniec złych wiadomości. Koleje Dolnośląskie nie będą honorować również REGIOKarnetu i weekendowego biletu „Razem w Polskę”, który pozwalał na podróże pociągami PKP IC, Polregio i właśnie KD. Nie będą honorowane także oferty Bilet Turystyczny; Bilet Turystyczny + Czechy, przy czym druga z ofert została wycofana przez Przewozy Regionalne, gdyż nie uruchamiają już połączeń do Czech. Informacją wartą podkreślenia to, że wszystkie bilety zakupione w przedsprzedaży przed 1 września zachowają swoją ważność.

Przewoźnik na swojej stronie internetowej tłumaczy swoje decyzje niewielkim zainteresowaniem ze strony podróżnych. Koleje Dolnośląskie tłumaczą decyzję na przykładzie liczbowym, mówiącym że z oferty „Bilet Turystyczny” korzystało miesięcznie około 35 osób, podczas gdy z oferty „Podróżuj z KD” ponad 400 osób. Prawdopodobną przyczyną tego stanu rzeczy była o 10zł niższa cena biletu „Podróżuj z KD”, wynosząca dotąd 35zł. Po zaprzestaniu honorowania „Biletu Turystycznego” cena ta jednak poszybuje w górę na tyle wysoko, że będzie od niego droższa. Pasażerowie zatem stracą możliwość podróży pociągami dwóch przewoźników na jednym bilecie oraz dodatkowo za podróż tylko z KD zapłacą znacznie więcej. Wysoką podwyżkę przewoźnik tłumaczy zaś zakupami nowego taboru oraz rozwijającą się siatką połączeń, a także częstotliwością kursów.

Decyzja Kolei Dolnośląskich jest już kolejną plamą wizerunkową firmy w ostatnim czasie. Kilka dni temu informowaliśmy o niepewnej przyszłości części połączeń transgranicznych, zaś w tym wypadku negatywnym skutkiem decyzji spółki będzie krok ku dezintegracji taryfowej na Dolnym Śląsku. Pogorszenie ofert skierowanych do turystów tym bardziej nie wpłynie pozytywnie na wspomniane przez nas w tym artykule połączenia zagraniczne.

Total
0
Shares
1 komentarz
  1. KD już wycofało się z podwyżki biletu weekendowego – dalej będzie kosztował 35 zł. Czekamy na odwołanie niehonorowana biletów PR!!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: