Warszawa Powiśle wpisana do rejestru zabytów

Wejście na przystanek Warszawa Powiśle z Alej Jerozolimskich /Fot.Panek/CC BY 3.0

Jeden z najbardziej charakterystycznych przystanków kolejowych w stolicy – Warszawa Powiśle wpisany został do rejestru zabytków. Konserwator docenił wartości historyczne, naukowe i artystyczne obiektu.

Przystanek początkowo miał się nazywać Warszawa Skarpa, lecz ostatecznie został Powiślem. Wybudowano go w latach 1954–1963 według projektu Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Obiekt uważany jest za doskonały przykład budownictwa oraz architektury powojennego modernizmu w Polsce.

– Funkcjonalność przystanku oraz wynikająca z tego ekspresyjna forma decydują o wartościach artystycznych obiektów. O wartościach naukowych świadczą głównie nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, dzięki którym wykonano m. in. efektowne, betonowe zadaszenia cechujące się niezwykłą lekkością, a także żelbetowe wiaty peronowe o dodatkowej funkcji słupów trakcyjnych. Obiekt posiada również wartości historyczne, dokumentujące rozwój kolejnictwa i Warszawy – napisał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w uzasadnieniu decyzji o wpisaniu obiektu do rejestru zabytków.

Total
0
Shares
Zobacz również: