Flota pociągów o prędkości 250km/h zwiększy się o 700%?

Czy rzeczywiście za 5 lat po Polsce będzie kursować aż 140 EZT podobnych do Pendolino? /Fot. Emil Włuka/zbiorowy.info

Czy flota pojazdów kolejowych w Polsce dostosowanych do prędkości 250km/h, licząca obecnie 20 EZT zwiększy się aż o 700% w ciągu 5 lat? Taka zapowiedź zapadła podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Na trwającym od 4 do 6 września Forum Ekonomicznym w Krynicy poruszano obszernie temat budowy planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wśród dyskusji nie mogło zabraknąć wątku związanego z koleją, której zadaniem będzie połączenie CPK z resztą kraju. Przewodniczący zespołu do spraw komponentu kolejowego CPK przedstawił obszernie założenia inwestycji w transport kolejowy w kontekście budowy CPK. Skala tych inwestycji ma być rewolucyjna, a jednym ze wspomnianych założeń jest m.in… zakup nawet 140 pojazdów szynowych dostosowanych do prędkości 250km/h. Wobec kursujących już 20 EZT Pendolino stanowiłoby to wzrost aż o 700%.

Zakup tak dużej liczby szybkich składów ma być wynikiem planowanej budowy aż 1 300 kilometrów zupełnie nowych linii kolejowych, dostosowanych do wysokich prędkości. – Konieczna będzie budowa szybkiej kolei Warszawa – Łódź przez CPK. Do 2030 r. planujemy budowę 1,3 tys. km zupełnie nowych linii. Wyceniamy ten projekt przynajmniej na 40 mld zł, być może nawet więcej – mówił na Forum Ekonomicznym w Krynicy Patryk Wild.

Jak wyjaśniał, nowe linie kolejowe nie tylko mają dobrze skomunikować CPK z całym krajem, ale także zlikwidować zaszłości historyczne, widoczne w sieci kolejowej Polski i powstałe w wyniku zaborów. Ponieważ sieć kolejowa ukształtowała się głównie podczas zaborów Rzeczypospolitej, spełniała ona potrzeby zaborców, zaś nie do końca spełnia potrzeb transportowych obecnej Polski. Jednym z przykładów tego stanu rzeczy jest brak bezpośredniej linii kolejowej, łączącej Wrocław z Warszawą. Planowana budowa nowych linii kolejowych ma zatem także zespoić istniejącą sieć kolejową.

Czy zapowiedź zakupu tak dużej liczby pojazdów dostosowanych do tak dużych prędkości ma szansę zostać zrealizowana w zapowiedzianym terminie? Patrząc chociażby na tempo wymiany parku lokomotyw elektrycznych w PKP Intercity, gdzie nadal zdecydowaną większość floty stanowi wywodząca się technicznie z lat 60. seria EU/EP07 owa zapowiedź wydaje się być zwyczajnym science-fiction. Na ocenę realizacji przedstawionych założeń czas przyjdzie jednak dopiero za kilka lat.

Total
2
Shares
Zobacz również: