Remont peronów w Gdańsku Głównym na półmetku

Nowy peron nr 2 w Gdańsku Gł./Fot. Emil Włuka

Od wczoraj dla pasażerów w pełni udostępniono wyremontowany peron nr 2 na stacji Gdańsk Główny. Oznacza to, że wykonawca wykonał połowę zaplanowanych prac. Teraz przebudowę czeka peron nr 1. Po jego zakończeniu zmodernizowane będą wszystkie eksploatowane na co dzień perony – dalekobieżne 1 i 2, a także należący do PKP SKM peron nr 3.

Zmodernizowany peron nr 2 otrzymał nową wysokość (76cm), ułatwiającą wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów, odnowioną zabytkową wiatę, nowe ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne, zupełnie nową nawierzchnię z kostki zamiast asfaltowej, ścieżki naprowadzające dla osób niedowidzących i niewidomych, a także windy i schody ruchome. Do końca bieżącego roku będą także zamontowane tablice o przyjazdach i odjazdach pociągów, zintegrowane z komunikatami głosowymi. W trosce o walory historyczne wszystkie prace nadzorował konserwator zabytków. Dzięki temu oprócz wiaty z 1901 roku dawny blask odzyskały także barierki i kamienne schody.

Po zakończeniu remontu na peronie 2 roboty przeniosły się na peron 1. Zaczęły się one od demontażu sieci trakcyjnej nad torami 2 i 4, przylegającymi do peronu nr 1. W związku z kolejnym etapem prac znów przewidziane są utrudnienia związane z remontem części tunelu, znajdującej się pod peronem nr 1. Całość prac przy peronie, wraz z robotami związanymi z remontem płyty stropowej, ścian i posadzki tunelu, także wymianą torów 2 i 4 powinny zakończyć się w styczniu 2020 roku. Łączny koszt remontu obu peronów to ponad 73 milion złotych.

Total
1
Shares
Zobacz również: