Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Remont peronów w Gdańsku Głównym na półmetku

Od wczoraj dla pasażerów w pełni udostępniono wyremontowany peron nr 2 na stacji Gdańsk Główny. Oznacza to, że wykonawca wykonał połowę zaplanowanych prac. Teraz przebudowę czeka peron nr 1. Po jego zakończeniu zmodernizowane będą wszystkie eksploatowane na co dzień perony – dalekobieżne 1 i 2, a także należący do PKP SKM peron nr 3.

Zmodernizowany peron nr 2 otrzymał nową wysokość (76cm), ułatwiającą wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów, odnowioną zabytkową wiatę, nowe ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne, zupełnie nową nawierzchnię z kostki zamiast asfaltowej, ścieżki naprowadzające dla osób niedowidzących i niewidomych, a także windy i schody ruchome. Do końca bieżącego roku będą także zamontowane tablice o przyjazdach i odjazdach pociągów, zintegrowane z komunikatami głosowymi. W trosce o walory historyczne wszystkie prace nadzorował konserwator zabytków. Dzięki temu oprócz wiaty z 1901 roku dawny blask odzyskały także barierki i kamienne schody.

Po zakończeniu remontu na peronie 2 roboty przeniosły się na peron 1. Zaczęły się one od demontażu sieci trakcyjnej nad torami 2 i 4, przylegającymi do peronu nr 1. W związku z kolejnym etapem prac znów przewidziane są utrudnienia związane z remontem części tunelu, znajdującej się pod peronem nr 1. Całość prac przy peronie, wraz z robotami związanymi z remontem płyty stropowej, ścian i posadzki tunelu, także wymianą torów 2 i 4 powinny zakończyć się w styczniu 2020 roku. Łączny koszt remontu obu peronów to ponad 73 milion złotych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More