Gdzie w tym roku spotkamy świąteczne tramwaje?

Świąteczny Konstal N z Gdańska/Fot. Kacper Rompca

W ostatnich latach w polskich miastach coraz częściej w okresie przedświątecznym można spotkać na ulicach nietypowe, przykuwające wzrok i jasno świecące zabytkowe wagony tramwajowe. Sprawdzamy, gdzie pojawią się w tym roku.

W Szczecinie tramwaj z… czapką
Na szczecińskie tory już kilka razy wyjechał tramwaj udekorowany nie tylko setkami lampek, ale także… z wielką, świecącą czapką Mikołaja nad przednią szybą. Tak udekorowany wagon Konstal N rzuca się w oczy przechodniów z daleka. W tym miesiącu kursuje na trasie: Dworcowa – Brama Portowa – pl. Kościuszki – Boh. Warszawy – pl. Gałczyńskiego – al. Wojska Polskiego – pl. Szarych Szeregów – pl. Grunwaldzki – pl. Rodła – Matejki Filharmonia – pl. Żołnierza Polskiego – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Dworcowa. Z ulicy dworcowej odjeżdża o godzinach: 15:50; 16:40; 17:30; 18:20; 19:10. Najbliższe, ostatnie kursy wyjątkowego tramwaju zaplanowano w piątek 21 grudnia.

Świąteczna bimba w Poznaniu
Zupełnie inny tramwaj pojawił się na ulicach Poznania. W tym mieście rolę świątecznego tramwaju otrzymała „księżniczka”, czyli wagon Konstal 102Na o numerze taborowym 71. Stodwójka także przystrojona została świątecznymi lampkami ze wszystkich stron. W przeciwieństwie do innych świątecznych tramwajów prezentuje się nietypowo, bowiem tylko w Poznaniu tramwaj ma zielone, choinkowe malowanie, które dodaje mu wyjątkowego, niespotykanego nigdzie indziej uroku. Niestety, w tym roku ten wyjątkowy tramwaj kursował po Poznaniu tylko przez dwie niedziele: 9 i 16 grudnia. Kolejna okazja do przejażdżki będzie zatem dopiero w przyszłym roku.

W Gdańsku Christmas tram dopiero wystartuje
W przeciwieństwie do wyżej wymienionych miast w Gdańsku świąteczny tramwaj dopiero szykuje się do swojego zadania. Podobnie jak co roku w jego rolę wcieli się wagon Konstal N o numerze taborowym 11. Mały, ale świecący z daleka tysiącem lampek czerwony tramwaj rozpocznie kursowanie w najbliższy piątek, 20 grudnia. Przewoźnik, Gdańskie Autobusy i Tramwaje na razie nie zdradził szczegółów dotyczących tegorocznej trasy przejazdu ani rozkładu jazdy. Można jednak śmiało przypuszczać, że będziemy mogli go ujrzeć po zmroku oraz, że spotkać będzie można go między Wrzeszczem a centrum miasta. Szczegółowe informacje dopiero w najbliższych dniach pojawią się na stronie internetowej przewoźnika.

Świątecznie także w Toruniu
W tym roku świąteczny, ozdobiony tramwaj pojawi się także w Toruniu. Na tory wyjedzie w 18 grudnia około godziny 10:10 z pętli Olimpijskiej. W przeciwieństwie do innych polskich miast świąteczny tramwaj w Toruniu nie będzie jednak obsługiwał linii specjalnej, lecz pojedzie na linii nr 1. We wnętrzu tramwaju będą rozbrzmiewać polskie kolędy i pastorałki. W rolę świątecznego tramwaju prawdopodobnie wcieli się tramwaj Pesa Swing. Będzie można go spotkać na linii nr 1 aż do 6 stycznia 2019 roku.

Świąteczne także… metro
W tym roku po raz drugi tunelami warszawskiego metra przemieszcza się świąteczny skład metra. Pierwszy raz specjalnie przyozdobiony skład wagonów serii 81 wyruszył na linię M1. W tym roku uruchomiono dwa takie specjalne składy. Podobnie jak rok temu świąteczny skład serii 81 obsługuje linię M1. W drugi świąteczny pociąg metra wcielił się skład Inspiro i kursuje po linii M2. Te wyjątkowe pociągi będzie można spotkać na obu liniach do 6 stycznia 2019 roku.

Po warszawskich ulicach kursuje także nieco mniej efektownie przystrojony świąteczny tramwaj Pesa Swing. On również będzie kursował do 6 stycznia, a spotkać będzie można go na następujących liniach:

– do 23 grudnia – linia 9, trasa: Gocławek – P+R al. Krakowska
– 24-30 grudnia – linia 24, trasa: Nowe Bemowo – Gocławek
– 31 grudnia – 6 stycznia – linia 20, trasa: Żerań FSO – Boernerowo

Total
1
Shares
Zobacz również: