Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Dlaczego wykoleił się gdański tramwaj?

We wtorek, około godziny 16:30 w centrum Gdańska, w okolicy słynnego Zieleniaka, doszło do wykolejenia tramwaju PESA Swing o numerze taborowym 1033, wykonującego kurs na linii nr 2. Tramwaj wypadł z szyn na skrzyżowaniu i staranował samochód osobowy. Powołano komisję badającą przyczyny wypadku.

Prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz powołał dziewięcioosobową komisję, której zadaniem będzie zbadanie przyczyn wypadku. W jej skład wchodzą przedstawiciele: Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Gdańsku, przedsiębiorstwa GAiT, ZTM Gdańsk oraz ZDiZ w Gdańsku. Ponadto, komisja może korzystać z pomocy zewnętrznych ekspertów i doradców.

– Celem prac zespołu jest zbadanie przyczyn wykolejenia tramwaju, przedstawienie raportu Prezydentowi Miasta Gdańska z poczynionych ustaleń oraz sformułowanie wniosków mających zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Obecnie istnieją dwie hipotezy dotyczące przyczyn wykolejenia. Pierwszą z nich jest przekroczenie dozwolonej prędkości przez motorniczego tramwaju. Na łuku, na którym doszło do wykolejenia, obowiązuje ograniczenie prędkości do 15km/h. Drugą hipotezą jest pęknięcie szyny spowodowane wadą materiałową.

O efektach pracy komisji będziemy informować na łamach serwisu zbiorowy.info.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More