Dlaczego wykoleił się gdański tramwaj?

Skutki wykolejenia /Fot.Screen YouTube

We wtorek, około godziny 16:30 w centrum Gdańska, w okolicy słynnego Zieleniaka, doszło do wykolejenia tramwaju PESA Swing o numerze taborowym 1033, wykonującego kurs na linii nr 2. Tramwaj wypadł z szyn na skrzyżowaniu i staranował samochód osobowy. Powołano komisję badającą przyczyny wypadku.

Prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz powołał dziewięcioosobową komisję, której zadaniem będzie zbadanie przyczyn wypadku. W jej skład wchodzą przedstawiciele: Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Gdańsku, przedsiębiorstwa GAiT, ZTM Gdańsk oraz ZDiZ w Gdańsku. Ponadto, komisja może korzystać z pomocy zewnętrznych ekspertów i doradców.

– Celem prac zespołu jest zbadanie przyczyn wykolejenia tramwaju, przedstawienie raportu Prezydentowi Miasta Gdańska z poczynionych ustaleń oraz sformułowanie wniosków mających zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Obecnie istnieją dwie hipotezy dotyczące przyczyn wykolejenia. Pierwszą z nich jest przekroczenie dozwolonej prędkości przez motorniczego tramwaju. Na łuku, na którym doszło do wykolejenia, obowiązuje ograniczenie prędkości do 15km/h. Drugą hipotezą jest pęknięcie szyny spowodowane wadą materiałową.

O efektach pracy komisji będziemy informować na łamach serwisu zbiorowy.info.

Total
0
Shares
Zobacz również: